top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Öğrenme Çevikliği

🕘 Günümüzün hızlı dünyasında çevik olabilmek için öğrenmek her zamankinden daha önemli. Öğrenme çevikliğine, nasıl öğrenileceğini bilmekle ilgilidir. Ne yapacağını bilmediğin durumda ne yapacağını bilmektir diyebiliriz. Merak, motive, metodik ve esnekliğe sahip olmayı gerektiriyor.

🚩 “21. yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyen, öğrendiği yanlışlardan vazgeçmeyen ve yeniden öğrenmeyenler olacak” demiştir ünlü Amerikalı füturist Alvin Toffler.

🏆 Sürekli değişen ortamlarda öğrenme, uyum sağlama ve kendimizi uygulama yeteneğidir. https://hbr.org/2015/06/improve-your-ability-to-learn

🎯Öğrenme çevikliği sahibi insanlar olaylara farklı açılardan yaklaşabilirler. Daha önce denenmemiş yöntemleri denemeyi severler.

🎯Öğrenme çevikliğine sahip kişiler belirsizliğin yarattığı stresle baş edebilir ve yeni verilere hızlıca adapte olabilirler.

🎯Öğrenme çevikliği sahip kişilerin önemli bir özelliği de geri bildirim alabilmek için fırsat kovalamaları ve bundan faydalanabilmeleridir. Farklı fikir ve deneyimlere açıklardır.

🎯En belirgin niteliklerinden biri de risk alabilmeleridir. Bilmedikleri konularda kendilerini öne atabilirler. Ama burada önemli bir nokta da bu risklerin pervasızca değil, doğru değerlendirilerek alınmış olmalarıdır.

Öğrenme Çevikliği Modeli'nin 4 temel odak alanı bulunmaktadır:

👥 İlişkisel Çeviklik:

Yetenekli iletişimci ve çatışma yöneticisi. Kendini bilen ve kişisel gelişime odaklanan. İnsanları değerlendirme konusunda mükemmel, duruma duyarlı ve politik olarak çevik.


🧠 Zihinsel Çeviklik:

Karmaşıklık ve belirsizlik karşısında rahattır. Zorlu sorunlara çözüm bulur ve yeni bir bakış açısıyla düşünür. Geniş kapsamlı okuyan ve bir hatayı merak eden eleştirel düşünür. Düşüncesini başkalarına açıklar.


🛠️ Değişim Çevikliği:

Asla tatmin olmayan bir tamirci ve deneyci. Direnişin ısısını alır ve değişimin rahatsızlığıyla uğraşır. Yeni eğilimler sunar ve fikirlere tutku getirir.

🎯 Sonuç Çevikliği:

Kişisel motivasyonu ve varlığı vardır. Değişime liderlik eder ve yüksek performanslı ekipler oluşturur. Becerikliliği sayesinde olasılıkları yener. Başkalarına normal beklentilerin ötesinde performans gösterme konusunda ilham verir ve uyumlanabilir.


💪 Bu çevikliklerden hangisinin en güçlü olduğunuzu düşünüyorsunuz?

🌱 Kendiniz için en çok hangisini büyüme alanı olarak görüyorsunuz?

🛠️ Görevinizde bu çeviklikleri aktif olarak nasıl geliştiriyorsunuz?

🌟 Sürekli öğrenme ve büyüme kültürünü teşvik edelim!

Çünkü chatgpt ile hayatımıza giren AI insanlara öyle kolaylıklar sunmayı vaad etmeye başladı ki... JJ Delgado'nun postunu paylaşıyorum 👇

Bilginin tekeli geçmişte kaldı. Bilgi artık dağıtılmış, erişim ücretsiz, 7/24 erişilebilir, küresel, esnek ve akıcı.


39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page