top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

En Etkili Öğrenme Yöntemi / Feynman Tekniği

Feynman tekniği, derin bir anlayış yaratmak için sadeliği ön planda tutan benzersiz bir öğrenme yöntemidir. (Richard Feynman kuantum elektrodinamiğinde çığır açan çalışmasıyla nobel ödülü kazanan bir teorik fizikçidir.)


👉Bu öğrenme tekniği 4 tekrarlanabilir adım içerir:

✴️1. Adım – Öğrenmek istediğiniz şeyi seçmek!

Tek yapmanız gereken bir konu seçmek ve çalışmaya başlamak. Eğitim sektöründeki birisi için mükemmel bir anlam ifade eder, ancak diğer alanlardaki (spor/müzik) beceriler için de çok yararlıdır. Beceri hakkında bildiğiniz her şeyi bir kağıda yazmanız yeterlidir. Onu temel bileşenlerine ayırmaya çalışın ve bir bütün olarak anlamaya çalışın.

Örneğin;

Satranç oyununu ele alalım.

Satranç öğrenmek için 1. Adımda sadece kuralları ve temel stratejileri öğrenmeye başlamanız gerekir.

✴️2. Adım – Öğret

Yeterince bilgi sahibi olarak 2. adıma geçtiğinizde, konuyu başka birine öğretebilmelisiniz. Birisine öğretmeye çalıştığınızda insanlar net olmayan bir şey olduğunda sizi bilgilendirecekler ve size geri bildirimde bulunacaklardır.

Muhtemelen, öğrettiğiniz kişi sorular tam anlayamadığı soracak ve bu bilginizdeki eksiklikleri ortaya çıkaracaktır. Ama bu tam olarak istenen şeydir

Örneğin:

Satranç örneğiyle devam edecek olursak, ikinci adımda başka birine satranç oynamayı öğretmeniz gerekecek. Oyunun amacını, kazanmak için kurallarını, taşların nasıl hareket ettiğini ve bazı temel stratejileri açıklayabilmeniz gerekir.

✴️3. Adım – Boşlukları Doldurun

2. Adım bilginizdeki bazı boşlukları ortaya çıkarmıştı muhtemelen 3. Adım, bu boşluklara yoğun bir şekilde odaklanarak çalışmaya geri dönmeyi içerir. 3. Adımın amacı, bilgi eksikliklerini ortadan kaldırmak ve öğrenmeyi pekiştirmektir

Örneğin:

2. Adımda bilginizdeki hangi boşluklar ortaya çıktı? Bir taşın nasıl hareket ettiğini, bir kuralın nasıl çalıştığını veya belirli bir stratejinin neden etkili olduğunu tam olarak hatırlayamıyorsanız bu, odaklanmanız gereken bir eksikliktir.

✴️4. Adım 4 – Basitleştirin

Mantıken, hedeflediğimiz beceriyi bu aşamada büyük ölçüde geliştirmişsinizdir. Ancak işiniz bitmedi. Şimdi içeriği basitleştirmeniz gerekiyor.

Bu adım, bir konuyu net bir şekilde anlamanızı sağlamada son derece etkilidir. Karmaşıklığı ortadan kaldırabilmek ve netleştirebilmek, sınırlı kelime dağarcığı olan küçük çocukların bile anlayabileceği kadar açık bir şekilde açıklayabilmek son derece zordur. Bunu yapmaya çalışmak, sizi yalnızca bilgi/beceride derinlemesine ustalaşmaya değil, aynı zamanda tüm farklı unsurların nasıl bir araya geldiğini kavramaya da zorlar.


Örneğin:

Artık satrancı çok daha iyi anlıyorsunuz. Ama bunu daha önce oynamamış bir çocuğun kesinlikle anlayacağı kadar basit, net bir şekilde açıklayabilir misiniz?


Günümüz liderlerinin hem hızlı öğrenme ihtiyaçları hem de çalışanları için konuları sadeleştirebilmeleri için çok değerli bir teknik olduğunu düşünüyorum.


Şimdiden herkese mutlu yıllar.🎄🌟

159 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page