top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Öğrenmeyi Öğrenmek

Güncelleme tarihi: 8 Ara 2023

🎁 Sezgisel olarak, insanların farklı şekillerde öğrendiğini biliyor olabilirsiniz. Bazıları kitap okuyarak, bazıları podcast dinleyerek ve bazıları da başkalarının bir şeyler yapmasını izleyerek daha iyi öğrenir.


📕 Öğrenme ilerleme ve başarının anahtarıdır. Ancak insanların farklı şekillerde öğrendiğini biliyor muydunuz? Öğrenme stilinizi keşfederek ve daha iyi bir öğrenci olmak mümkün.


🔦 Harlow (1949), öğrenmeyi öğrenmenin "organizmayı değişen bir ortama deneme yanılma yoluyla uyum sağlayan bir canlıdan, görünüşteki hipotez ve içgörüyle uyum sağlayan bir canlıya dönüştürdüğünü" ileri sürer.


✍ 1984'te David Kolb, bununla ilgili 'Deneyimsel Öğrenme' adlı önemli bir kitap yazdı. Dört farklı "öğrenme stili" keşfetti ve "öğrenme döngüsü" kavramını ortaya attı..


Öğrenme döngüsüne göre, öğrenme dört aşamada gerçekleşir:


- Somut Deneyim (His): Bir şey yaparsın ya da bir şey olur ve bu bir deneyim yaratır.


- Yansıtıcı Gözlem (İzleme): yeni deneyim ve özellikle de henüz bilmediğiniz şeyler üzerine derinlemesine düşünürsünüz.


- Soyut Kavramsallaştırma (Düşünme): Olanları anlamlandırır ve anlayışınıza eklemeler yapar veya değiştirirsiniz.


- Aktif Deney (Yapma): yeni anlayışınızı pratikte uygulayarak teste tabi tutarsınız.


📄 Gerçekten bir şey öğrenmek istediğinizde, bu dört aşamanın hepsinden geçmeniz gerektiği anlamına gelir. Kolb ayrıca, insanların öğrenme döngüsünün farklı aşamalarıyla ilgili farklı öğrenme tercihlerine veya stillerine sahip olduğunu da keşfetti.


1. Sezinleme (Hisset ve İzle). Bunlar, olaylara farklı açılardan bakan gözlemcilerdir. Deneyimleri üzerine derinlemesine düşünürler ve hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmayı severler.


2. Özümseme (İzle ve Düşün). Bunlar aramızdaki düşünürler. Gördüklerini dikkatlice yansıtır ve kavramsallaştırırlar. Analiz etmeyi severler ve soyutlama ve modellemede iyidirler.


3. Yakınsama (Düşün ve Yap). Bunlar, analitik becerilerini pratik bir yönelimle birleştiren verimli problem çözücülerdir. Hızlı çözümler isterler ve yollarına devam ederler.


4. Deneyimleme (Yap ve Hisset). Bu insanlar işi yapanlardır. Uygulama odaklıdırlar ve çoğunlukla durumlara sezgisel olarak yaklaşırlar. Yeni meydan okumaları ve deneyleri severler.


🔎 Ben çoğunlukla özümsemeci bir öğrenci tipiyim. Bir şeye bakmak, onun hakkında düşünmek ve sonra onu olabildiğince hızlı ve verimli bir şekilde modellemeye odaklanmak istiyorum.


📐 Bir miktarda uyumlu bir öğrenci tipiyim. Hızlı çözümler istememe rağmen kavramlar, modeller, teoriler vb. ile oynamayı ve bunları nasıl geliştireceğimi veya birleştireceğimi düşünmeyi de seviyorum.


📕 Bu iki tarzı yazılarımda net bir şekilde görebileceğinize inanıyorum: Başkalarının yaptıklarını, ortaya konan kavramları gözlemleyip özümsüyorum, mevcut durumumuza göre en mantıklı olanı ve nasıl daha iyi yapabileceğimizi düşünüyorum ve sonra bunu kısa yazılara dönüştürüyorum.


Sizin tercih ettiğiniz öğrenme stili nedir?

65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page