top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Üç Soru

Leo Tolstoy'un "Üç Soru" hikayesi, aklında her zaman

"Her eylem için doğru zaman nedir?",

"En gerekli kişiler kimlerdir?" ve

“Yapılması gereken en önemli şeyin ne olduğunu nasıl bilebilirim” olan bir kralın hikayesidir. https://www.youtube.com/watch?v=fbw30o6E0P8

Krallığının her yerine elçiler gönderilerek, kralı cevaplarıyla tatmin edecek kişiye yüklü miktarda bir ödül vaat edilir. Pek çok alim gelip öneri ve görüşlerini dile getiriri ama ne yazık ki cevapların hiçbiri kralı tatmin etmez.

Sadece bir bilge kişi, doğru zamanı bilmek için kişinin günler, aylar, yıllar içeren bir zaman çizelgesi hazırlaması ve buna göre yaşaması gerektiğini ileri sürer. Bazıları kralın mükemmel zamanı öğrenmek için bir kahinlere danışması gerektiğini söyler, çünkü onlara göre belirli bir iş için mükemmel zamanı yalnızca kahinler belirleyebilir.

İkinci soruyu yanıtlayanlar, sorunun meclis üyelerine, rahiplere, doktorlara veya askerlere sorulmasını önerirler. Üçüncü soru için ise alimler ilme ve ibadete işaret etmişler. Bu şekilde pek çok bilgin ve bilge adam şanslarını denemek ve nükteli sözleriyle kralı etkilemek için gittiler ama ne yazık ki kral kimsenin cevaplarından hiç tatmin olmadı.

Sonunda Kral bilge bir keşişe danışmaya karar verdi. Tek başına bir keşişin yanına gitti. Münzevinin bitkin olduğunu ve toprağı kazdığını gördü. Kral, sempatisinden dolayı keşişe yardım etti. Kral keşişe aynı üç soruyu sordu ama keşiş sessiz kaldı. Kral ona sorular sormaya devam etti ancak münzevi saatler geçip gün batımına kadar sessiz kaldı.

Daha sonra münzevi, sakallı ve yaralı bir adamın ileride elleri karnında koştuğunu gördü. Münzevi hemen krala haber verdi ve ona acilen ihtiyacı olan adama yardım etmesini tavsiye etti. Kral, adamın yarasını yıkadı ve kanamayı durdurmak için kendi mendiliyle bastırdı. Kral ve münzevi yaralıyı kulübeye taşıyıp yatağa yatırdılar.

Ertesi gün kral uyandığında yaralı adamın kendisinden özür dilediğini gördü. Suçluluğunun sebebini soran Kral, onun aslında kendisini öldürmeye geldiğini çünkü kardeşinin bir zamanlar onun emriyle idam edildiğini söyledi. Kralın uzun süre dönmemesi üzerine saklandığı ormandan çıktığını anlattı.

Kendisi yaralayanların Kral'ın korumaları olduğunu ve eğer Kral onu kurtarmasaydı öleceğini söyledi. Bu yüzden hayatını kurtardığı için Krala minnettardı ve ona samimi bir hizmetkar olarak hizmet edeceğine ve ona her zaman sadık kalacağına söz verdi. Kral sevinçle onu bağışladı.

Kral tekrar münzevinin yanına gitti ve ona üç soruyu tekrar sordu. İşte o zaman keşiş, en önemli zamanın şimdiki zaman olduğunu, çünkü tam harekete geçme gücüne sahip olduğumuz tek zamanın bu an olduğunu açıkladı.

İkinci sorusuna ise geleceğin öngörülemez olması nedeniyle kendimizi en önemli kişi olarak görmemiz gerektiği şeklinde yanıt verdi.

Üçüncü sorusuna ise başkalarına iyi davranmamız gerektiğini, çünkü bu dünyaya hizmet amacıyla gönderildiğimizi anlatarak cevap verdi. Üç sorusuna da yanıt bulan kral ülkesini ölene kadar bilgelikle yönetti.


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page