top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Şüphe Korkunun Öncüsüdür.

🧗‍♂️Alex Hannold'un Kaliforniya'da Yosemite Park'taki yerden yaklaşık 762 metre yükseklikteki El Capitan kayalığına ip kullanmadan nasıl çıktığını anlatan TED konulmasında içindeki korkuyu yenme sürecini çok yalın bir dille anlatıyor. 


📌"İple tırmanmak çoğunlukla fiziksel güç. Tutunacak ve kendinizi yukarı itecek kadar güçlü olmanız yeter. Serbest solo ise çoğunlukla akıl işi. Her tür hata ölümle sonuçlanabilecekken sakin kalmak ve en iyisini yapmak ciddi bir zihniyet gerektiriyor.


📌Görselleme yoluyla o zihniyeti edindim, yani yaptığım şey tüm bu solo tırmanışı aklımda canlandırmaktı, ama çoğunlukla o duyguyu hissetmek, tutunduğumu hayal etmek ve bacağımı bir sonraki yere atışımı kafamda canlandırmak içindi. Canlandırmam yüzlerce metre yükseklikte bir dans kareografisi gibiydi.


📌Şüphe korkunun öncüsüdür. Ben de eğer korkarsam hayatımın en güzel anını yaşayamazdım. Tüm şüpheyi kaldırana kadar canlandırma yapmak zorundaydım. Tırmanış günü hiç şüphem yoktu, sadece tırmandım. Zorlu ve yorucu kısımlar bile kolaylıkla geçti." diyor


🔎Videoyu izleyince Gazi Mustafa Kemal'in Cumhuriyetimizin kuruluşu sırasında yaşadıklarını düşündüm. Bence o da yaşadığı dönemim ipsiz solo tırmanıcısı idi. 28 Ekimden 29 Ekime geçerken de ülke aslında seçilmiş milletvekillerinin bulunduğu meclis ile yönetiliyordu. Hatta bu döneme meclis hükümeti sistemi de denir. 


📜Ancak o dönemde eski meclisteki yasamanının yürütmeyi kilitlediği zamanlar sıklıkla yaşanıyordu. 29 Ekimde olan en önemli şey, Cumhurbaşkanlığı makamının ve kabine sisteminin oluşmasıydı. Çünkü milli mücadelenin içinde bulunanlar arasında farklı düşünenlerde vardı, herkes cumhuriyetçi değil, mandasından tutun da osmanlı sistemine geri dönüşe kadar birçok farklı fikri savunan vardı. (İzmir suikastı buna bir tepkidir)


💥1920-1923 yılları arası çok karmaşık bir sistem var aslında. Mecliste uzun süreden beri konuşulan, savaşların ardından meclis nasıl çalışacak, hükümet nasıl çalışacak, bu bir parti mi olacak belli değildi.


✨Gazi Mustafa Kemal'i diğerlerinden ayıran en önemli şey, siyaset bilimine hakim olması. Dönemindeki hiçbir bürokrat-siyasetçi-asker için böyle bir şey söylemek mümkün değil. En başından beri onun kafasında Cumhuriyet var.


🔥İdeali var ve hareket içerisinde bu düşünceleri zaman içinde de olgunlaşıyor. İdealine ulaşmak için hep zamanını bekliyor. Fikir adamalarının klasik yapısı ile düşüncelerini pratiğe dökme fırsatını asla kaçırmıyor.


-Ordunun terhisini engellemek için Yıldırım Ordular komutanı olmak istemesi

-Ardından harbiye nazırı olmak istemesi

-Ordu müfettişi olarak Samsun'a gitmesi ve direnişi örgütlemeye başlaması,

-Erzurum ve Sivas kongreleri 

-Ankara'da meclisin açılması, Milletvekili olması. Malta'da sürgünde bulunan vekillerin Ankara'ya gelmesi ve Meclisin işlemesi.


🧗‍♂️Gazi'nin de çok okuyarak, araştırarak ve geri bildirim alarak ilerlediğini, bu solo tırmanışı en ufak şüphe duymadan aklında canlandırarak gerçekleştirdiğini düşünüyorum. 


Mutlu Pazarlar🌷



0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page