top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Şeffaflık

Sosyal bir varlık olan insanoğlunun günümüz dinamikleri ve toplumsal dönüşüm ile beraber artan şeffaflık ihtiyacının üç faklı alandaki yansımasını ele alacağım bugün.


🚩İlki Johnny Depp-Amber Heard davası;

Davalı ve davacının mahkemeye konu olan iddialarından ziyade iki insan arasında geçmişte yaptıkları evlilik sırasında yaşananların tüm dünyanın gözleri önünde anında ve naklen yayınlanması ve tartışılması son günlerin en çok konuşulan konusu.


Ceza avukatı ve eski Kaliforniya yargıcı Halim Dhanidina'nın söylediklerine göre ise; davayı Depp kazanırsa, bunun diğer aile içi şiddet kurbanlarını konuşmaktan vazgeçirecek bir 'caydırıcı etkisi' olacak.

Dhanidina, "Bir iftira davası başarılı olduğunda, bunun mağdurların, kurumlara veya güce sahip kişilere karşı seslerini yükseltme konusunda caydırıcı bir etkisi olur, çünkü dünyanın başlarına yıkılacağını düşünürler" dedi.


Eski yargıç, bu sözlerine ek olarak, "Ancak insanların doğru olmadığını bilseler bile istediklerini söyleyebileceklerini hissettikleri bir dünya da yaratmak istemiyoruz" ifadelerini de kullandı.


🚩İkincisi Çin Devlet Başkanı Xi Jinping henüz görevi başında iken yazdığı ve Çin'in nasıl yönetildiğini anlatan kitabı.

Bu kitap, uluslararası toplumun çağdaş Çin hakkında ilgi duyduğu belli başlı konuları temele alacak biçimde 18 bölümden oluşuyor. Xi Jinping'in Çin'in Yönetimi adlı kitabı, görevdeki bir cumhurbaşkanının yayımlanan kitabı olması yanıyla da bir ilke imza atıyor. Kadim bir uygarlık üzerine kurulan önümüzdeki dönemin süper gücü hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey en yetkili ağızdan sizlere aktarılıyor.


🚩Üçüncüsü ise Birleşik Devletler basketbol ligi NBA'de bu yıl başlatılan "Challenge" kuralı

2021 yazında yine hemen her sezon sonu olduğu gibi, kural değişiklikleri yaparak, özellikle maçların sonunda oyun akışını iyileştirmek amacıyla, dördüncü periyodun son iki dakikasında ve herhangi bir uzatma periyodunun son iki dakikasında hakem tarafından yapılan pozisyonların kayıtlardan tekrar incelenmesi uygulaması kaldırıldı.


Bununla birlikte lig takımlarının oyuncuları için tüm oyun boyunca kural ihlalleri veya alınan hakem kararlarına yapılacak itirazların tekrar incelemesini tetikleyebilmeleri için "challenge" hakkı uygulaması başlatıldı. Daha önce, antrenörler ne son iki dakika içinde ne de oyun boyunca alınan kararların tekrar gözden geçirilmesini talep edemezlerdi.


Tüm bu yaşananlarda toplumların ve insanların şeffaflık talebi, bilgi sahibi olmak isteği, adaletin sağlanması, dahil olma ve parçası olma ihtiyacından kaynaklanıyor. Endüstri 4.0 döneminde yaşayan Toplum 5.0 döneminin liderlerinin şeffaflık taleplerine karşı gerekli arzı sunmaları artık özellikle de psikolojik güvenlik açısından önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Siz ne dersiniz?


30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page