top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Şefkatli ve Dahil Eden Liderliğin Yaratacağı Medici Etkisi

Güncelleme tarihi: 2 May

"İyi fikirlerin artmasını nasıl sağlarız ve bu fikirleri nasıl hızla hayata geçirebiliriz? "


🌿Medici ailesinin Floransa'da Rönesans'ı ateşlemek için yaptığı şey, himayeleri aracılığıyla, birçok farklı disiplinin en iyi uygulayıcılarını - ressamlar, heykeltıraşlar, düşünürler, mimarlar, yazarlar, eğitimciler - aralarındaki açık tartışma ve fikir alışverişini yönlendirerek bir araya getirmekti. On beşinci yüzyıl İtalya'sında olağanüstü bir yaratıcılık patlaması yaşanmasının sebebi buydu.


🔥Her türlü sisteme dinamizmi veren şey, çeşitliliğin kendisi. Düşünmeyi öğrenmek, varsayımları zorlamak, farklı olana temas edebilmek. Doğanın bütün özgünlüğünün kaynağının, o ekosistemdeki alışveriş, çeşitliliğin fazlalığı olduğunu unutmayalım lütfen.


🔎Doğrusal düşünme, bir fikir veya süreci bir noktadan başlatıp, algı aralığımız kadar fark edebildiğimi bir dizi bağlantılı adımı izleyerek sonuca ulaşmak için farkında bile olmadan seçtiğimiz düşünme şekli. Doğrusal düşüncede, bir şeyin adım adım diğerine yol açtığını düşünürüz ve benzer olaylardan edindiğimiz bilgileri başka bir duruma uygulayarak günlük yaşamın sorunlarını çözmeye çalışırız. (Eleştirel düşünme ile bireysel olarak bunu düzeltmeye çalışıyoruz)


🎨Yanal düşünme ise problemleri endirekt ve yaratıcı yaklaşımla, hemen belirmeyen ve geleneksel adım ve mantıkla elde edilemeyen gerekçe kullanarak çözümüdür. Medici etkisinin bulunduğu ortamlarda, farklı deneyimlere sahip özgün düşünen bireylerin bulunduğu ortamlarda gerçekleşme fırsatı bulan düşünme şekli budur ve böylesi bir ortamın oluşması için şefkatli ve dahil eden liderlik yaklaşımları göstermek gerekir.


🌈Rönesansı düşünce boyutunda mümkün kılan şey, farklı disiplinlerin kesişme noktalarından doğan inovasyon. Çeşitliliğin bir araya gelebilmesi. Varsayımların dışına çıkabilmek. "Hiçbir zaman para sıkıntısı çekmeyiz. Hayalleri olan ve bu hayaller uğruna ölebilecek insanlardan yoksunuz." der Jack Ma


🍁Kendimize benzer geçmişlere, eğitimlere, inançlara, değerlere ve düşünce süreçlerine sahip insanlarla iletişim halinde olmakla, doğrulama önyargısı (bilişsel önyargı) yaşar ve düşüncelerimize meydan okumayı bırakırız.


✨Bu yüzden Jack Ma her zaman kendisinden akıllı insanlarla çalışmayı seçtiğini, akıllı insanları bir arada çalıştırabilme yeteneği geliştirebilmenin liderliğin en önemli kişisel gelişim başarısı olduğunu söyler. https://lnkd.in/dzVQRdpw


🚩Medici etkisi, yaratıcılığı, inovasyonu, konfor olanından çıkışı ve yaptığın iş ne olursa olsun gelişimini desteklemek için şunları öneriyor. 

- Aklına gelebilecek en alakasız insanlardan fikir al.

- Saçma görünen soruları sor.

- Başka sektörlerden ilham al.

- Bugün dünyadaki en güçlü kesişimin neden inovasyon ve strateji ile çeşitlilik ve kapsayıcılık arasında olduğunu ve bunun senin için ne anlama geldiğini düşün.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page