top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

İnsanın 6 İhtiyacı - Tony Robbins

🎁Her birimiz ayrı ayrı benzersiziz ve bireysel yaşam aktivitelerimiz ve bunlara karşılık gelen duygularımız tarafından şekillendiriliriz. En derin ihtiyaçlarımızın çoğu, zihnimiz alabildikleri tüm bilgileri aldığında, çocuklukta gelişir. Olumlu ya da olumsuz bu bilgiler, inançlarımızı ve değerlerimizi oluşturur ve bunlar tüm dünyamızı oluşturur. Çocukluktaki stresin beyin kimyası ve gelişimi üzerinde kalıcı etkileri olduğu bile kanıtlanmıştır.

📂Her birimiz ihtiyaçlarımızı farklı şekilde önceliklendiriyoruz ve kararlarımız hangi ihtiyaçları ilk sıraya koyduğumuza bağlı. İnsanın 6 ihtiyacı köklü olsa da, orada yaşamadığınız sürece geçmişinizin geleceğiniz olmadığını unutmamalıyız. İnsandan insana değişen 6 temel İhtiyaç aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

1️⃣Kesinlik: Acıdan kaçınabileceğiniz ve zevk alabileceğiniz güvencesidir. Kesinlik, temel ihtiyaçlarınızdan biriyse, gelecek konusunda kendinizi güvende ve emniyette hissetmeniz gerekir.

2️⃣Belirsizlik/Çeşitlilik: Bilinmeyene, değişime, yeni uyaranlara duyulan ihtiyaçtır. Çeşitlilik uğruna sık sık iş veya ilişki değişikliğine gidilebilir veya arzuladıkları adrenalini elde etmek için gereksiz riskler alınabilir.

3️⃣Önem: Benzersiz, önemli, özel veya gerekli hissetmek. Tanınma, insan davranışının arkasındaki ana itici güçtür çünkü bize önemimizi analiz etmemiz ve izlememiz için bir ölçüm sistemi sağlar. Bu ihtiyacı karşılamanın bir parçası takdir edilmeyi de içerir. Bu, ihtiyaç görülme, duyulma ve dinlenme arzusudur


4️⃣Bağlantı/Aşk: Biriyle ya da bir şeyle güçlü bir yakınlık ya da birlik duygusu. Bağlantı/sevgi en temel insani ihtiyacınızsa, sürekli olarak biriyle veya bir şeyle yakın bir ilişki arayışındasınız.

5️⃣Büyüme: Kapasite, yetenek veya anlayışta genişleme. Temel ihtiyaçları büyümek olanlar, her zaman daha iyi olmak ve daha fazlasını öğrenmek için çabalarlar. Sürekli iyileştirme çabaları asla sıkılmamalarını sağlasa da, mükemmeliyetçilik sebebiyle hata yapabilirler

6️⃣Katkıda bulunma: Hizmet duygusu ve başkalarına yardım etmeye, vermeye ve desteklemeye odaklanma. Yaşamanın sırrı vermektir. Katkıda bulunmaya ihtiyacınız varsa, muhtemelen topluluğunuzda büyük bir fark yaratırsınız.

✨Bu 6 insani ihtiyaçtan hangisinin birincil itici gücünüz olduğunu ve bunun başkalarıyla bağlantı kurma ve sağlıklı ilişkiler geliştirme yeteneğinizi nasıl etkilediğini bilmek, sizi neyin beslediğini anlamanız için çok önemlidir. Ayrıca, tetikleyicileri daha iyi anlamanıza ve yönetmenize ve kendi duygularınızdan sorumlu olmanıza yardımcı olabilir. https://www.tonyrobbins.com/mind-meaning/do-you-need-to-feel-significant/

🚩Çevrenizdeki insanların hangi alandaki yaklaşıma ihtiyacı olduğunu gözlemleyerek hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak olumlu davranışlar sergileyebilirsiniz. Bu ihtiyaçların hangisine kendiniz için en fazla gereksinim duyduğunuzu anlamak, büyümenin gücünü kucaklamanıza ve kalıcı doyuma ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Benim görüşüme göre şu anda ülkemizde insanların en fazla kesinlik ve önem'e büyük ihtiyacı bulunmaktadır

143 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

NVIDIA

bottom of page