top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Atomik Alışkanlıklar

James Clear’ın atomik alışkanlıklar kitabı, kişisel hedefler ve sistematik yaklaşımlar arasındaki ilişkiyi anlatmakta. Sistematik yaklaşımın (sürece odaklanmanın) hedeflere ulaşmada neden daha önemli olduğunu anlamamıza yardımcı olmaktadır. Çıkarabilecek sonuçlardan en önemlisi küçük alışkanlıkları kimliğimizin bir parçası haline getirerek, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun zaman içinde hedeflerimize ulaşabiliriz.


Kitabı 3 cümlede özetlemek istersek;

• “Gerçek değişim, yüzlerce küçük kararın veya birikerek kayda değer sonuçlar veren alışkanlıkların zamanla oluşturduğu bileşik etkilerinden gelir.”

• “Hedeflerimize ulaşmak için önce bizi hedeflerimize götürecek süreç ve alışkanlıklardan oluşan sistemler inşa etmemiz gerekiyor.”

• “Alışkanlıklar, kişisel gelişimin odak noktasıdır”

(https://www.youtube.com/watch?v=a2YEiDTLjvg&t=838s)


Kitaptaki en önemli 5 Fikir

• Alışkanlıklar kendini geliştirmenin bileşik faizidir.

• Daha iyi sonuçlar istiyorsanız, hedef belirlemeyi unutun. Bunun yerine sistematik yöntemlerinize odaklanın.

• Alışkanlıklarınızı değiştirmenin en etkili yolu, neyi başarmak istediğinize değil, kim olmak istediğinize odaklanmaktır.

• Dört Davranış Değişikliği Yasası, daha iyi alışkanlıklar oluşturmak için kullanabileceğimiz basit bir kurallar dizisidir. (1) Açık hale getirirler, (2) çekici kılarlar, (3) Kolaylaştırırlar ve (4) Tatmin edici kılarlar.

• Çevre, insan davranışlarını şekillendiren görünmez bir eldir.

(https://www.youtube.com/watch?v=U_nzqnXWvSo&t=324s)

En çok beğendiğim özlü sözler;

“Başarı, hayatta bir kez olacak dönüşümlerin değil, günlük alışkanlıkların ürünüdür.”

“Zaman, başarı ve başarısızlık arasındaki sınırı büyütür. Ne beslersen onu çoğaltırsın. İyi alışkanlıklar zamanı müttefikiniz yapar. Kötü alışkanlıklar zamanı düşmanınız yapar.”

“Hedefler, ulaşmak istediğiniz sonuçlarla ilgilidir. Sistemler, bu sonuçlara yol açan süreçlerle ilgilidir”

"Neyi tekrarlarsan onu alırsın. Sonuçlarınız, alışkanlıklarınızın gecikmeli bir ölçüsüdür. Kilonuz, yeme alışkanlıklarınızın gecikmeli bir ölçüsüdür. Net değeriniz, finansal alışkanlıklarınızın gecikmeli bir ölçüsüdür.”

“İçinde yaşadığımız kültür, hangi davranışların bizim için çekici olduğunu belirler. Kültürümüz tarafından övülen ve onaylanan alışkanlıkları benimseme eğilimindeyiz Bunun temel nedeni, kabileye uyum sağlamak ve kabileye ait olmak için güçlü bir arzumuz olmasıdır.”

"Daha iyi alışkanlıklar oluşturmak için yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri, (1) İstediğiniz davranışın normal davranış olduğu ve (2) Grupla zaten ortak bir yönünüz olduğu bir kültüre katılmaktır.

“Kendinizi iyi bir alışkanlık oluşturmak veya kötü bir alışkanlığı bırakmak için mücadele ederken zorlanıyorsanız, bunun nedeni gelişme yeteneğinizi kaybetmeniz değildir. Bunun nedeni, James'in "Potansiyel Platosu" dediği şeyi henüz aşmamış olmanızdır.”

“Kritik bir eşiği geçene kadar küçük değişiklikler genellikle hiçbir fark yaratmaz. Herhangi bir başarı bileşiminin güçlü sonuçları ertelenir. Sabırlı olmalısın."

“Sonuca dayalı alışkanlıklarla, odak noktası elde etmek istediğiniz şeydir. Kimliğe dayalı alışkanlıklarda odak noktası, kim olmak istediğinizdir.”

“Kimliğiniz alışkanlıklarınızdan doğar. Her kararınız, olmak istediğiniz kişi için bir oylamadır.”

"Alışkanlık skorbordu, davranışlarınızdan daha fazla haberdar olmak için kullanabileceğiniz basit bir alıştırmadır."

“Yeni bir alışkanlık oluşturmanın en iyi yollarından biri, her gün yaptığınız mevcut bir alışkanlığı belirlemek ve ardından yeni davranışınızı bunun öncesinde gerçekleştirmeye çalışmaktır. Buna alışkanlık istifleme denir.”

“Kendini kontrol etme yeteneği yüksek insanlar, cazip durumlarda daha az zaman harcama eğilimindedir. Cazip durumlardan kaçınmak direnmekten daha kolaydır."

"Hareket halinde olmaya değil, harekete geçmeye odaklanın."

“Bir alışkanlığı edindiğiniz süre, onu kaç kez uyguladığınız kadar önemli değildir.”

78 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page