top of page

Bileşik Etki (Katlama Etkisi) - Darren Hardy

Güncelleme tarihi: 9 Mar 2023

🚩Bileşik etki, küçük ve görünüşte önemsiz eylemlerden büyük ödüller kazanma stratejisidir. Değişime giden ilk adım farkındalıktır. Farkında olmanın en iyi yolu ölçmektir. Ölçene kadar bir şeyi iyileştiremezsiniz. Bileşik etki, bilseniz de bilmeseniz de hayatınızı yöneten işletim sistemidir. Darren Hardy'nin Bileşik Etki kitabından önemli bulduğum cümleleri kendi yorumlarımla beraber aktarmak istiyorum.

✅küçük seçenekler + tutarlılık + zaman = önemli sonuçlar

🔑“Başınıza gelen her şey için her zaman yüzde 100 sorumluluk alınması gereklidir. Seçim, tüm başarı ve başarısızlıkların merkezinde yer alır. En büyük farkı yaratan neyi seçtiğimizdir. En motive edici seçimler, "nedeniniz" ve "amacınızla" uyumlu olanlardır.” Harekete geçebilmek için derin bir nedene sahip olmalısınız.

🔑“Hayatınız, anlık seçimlerinizin bir sonucudur. Hiçbir iş, sadece ortaya çıktı diye birilerini gerektirmez.” Sürekli hazırlanmanız gerekir.

🔑“Bizi raydan çıkaran büyük seçimler değil, önemli olmadığını düşündüğünüz seçimlerdir.” Bunu çoğu zaman bilinçli olarak düşünmüyoruz, ancak bu küçük kararlar gerçekten bir şeyleri değiştirebiliyor.

🔑Tony Robbins: "Gerçekten mutlu olmadığın ama bu konuda bir şey yapacak kadar da mutsuz olmadığın bir yer senin için en tehlikeli zamanlardır." der.

🔑“Tüm kazananlar iyi iz sürücüdür. Profesyonel sporcular özellikle büyük izleyicilerdir. Tutarlılık, başarının nihai anahtarıdır.” Daha iyi değilsen, daha çok çalışman gerekir.

🔑“Başarının anahtarı şudur: Her gün öğreniyor musunuz? Bir konuyu incelemek, ona yatırım yaptığınız ve denediğiniz anlamına gelir. Üzerine yatırım yapılmayan bilgi boşa gitmiş demektir.”

🔑“Sahip olduğunuz her alışkanlığı öğrendiğiniz için, yenilerini de öğrenebileceğinizi düşünmek mantıklıdır. Yalnızca eylemlerinizin bilincine varmak bile onları değiştirmeye başlar. Herhangi bir yeni alışkanlık, mevcut yaşamınız ve yaşam tarzınız içinde çalışmak zorundadır.” Spor salonu yolun dışında olamaz. Yolda olmalıdır.

🔑Dave Ramsey: “Kişisel finansın yüzde 80'i davranıştır” der.

🔑“Dean Ornish araştırması, insanların aynı anda pek çok kötü alışkanlıktan kurtulmasının daha kolay olduğunu buldu.”

🔑“Momentumun çok önemlidir ve en zor kısmı başlangıçtır. Hareket halindeki nesneler hareket halinde kalma eğilimindedir.”

🔑“Kimliğiniz ile hedefleriniz arasında sürtüşme olursa, kendiniz için değerlerinizle uyuşmayan hedefler yaratırsanız. Ya kendinizi sabote edecek yada ilerlemenizden dolayı suçlu hissedeceksiniz.”

🔑“Önce istediğiniz hayatı, sonra da istediğiniz işi tasarlayın. Bir hedef belirlediğinizde, çoğu insan "Hedefinize ulaşmak için ne yapmam gerekiyor?" diye soruyor. Bunun yerine, "Kim olmam gerekiyor?" diye sormalısınız.” Söylediklerinle yaptıkların arasında bir fark varsa, o zaman davranışın kazanır.

🔑“Her akşam gününüzü gözden geçirin. Her hafta sonu bir ilişki incelemesi yapmayı taahhüt edin. Her zaman insanların beklentilerinin biraz ötesine geçin.” Unutmayın, herkesin şanslı olma fırsatı vardır.

https://www.youtube.com/watch?v=oZIvEr-Kkx8

77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page