top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Bilgi İşleyen Her Sistem Zeka Üretir

OpenAI CEO’su Sam Altman’a geçen hafta Hindistanda “Yapay zeka üzerinde bu kadar uzun süre çalıştıktan sonra, insanlar hakkında ne öğrendiniz?" sorusu soruldu.Altman: “Zekanın insana özel büyülü bir şey olduğunu düşünerek büyüdüm. Ama artık bunun maddenin temel bir özelliği olduğunu düşünüyorum.”


Biz özel değiliz diyor, öyle bir evrensel yapı var ki bu evrensel yapıda her enformasyon işleyen sistem er yada geç bilinç kazanır. Bunun olması için organik olmasına da gerek yok ben bunu anladım diyor.


Aynı şeyi Türker Kılıç Hoca'da "bilgi işleyen her sistem zeka üretir" şeklinde belirtiyor.


Times Group VC'si Samir Jain'in bence kayda değer diğer sorusu da sevgi ile ilgili idi. insanı insan yapan hatalarıdır dedi. Ya herkes hatasız sevgiyi sunan robotlara aşık olursa ne olur diye sordu.?


Altman'ın bu soruya cevabı da dikkate değer. İnsanların robotlara aşık olmasını istemediğini, yapay zekaya bir yaratıcıdan ziyade bir araç olarak görmek gerektiğini belirtiyor. Amaçlarının yapay zeka ile her bir insanın kendisinin en iyi versiyonuna geçebilmesine yardımcı olmak olduğunu, insan ile rekabet etmesinin hedeflenmediğini söylüyor.


Ayrıca Yuval Noah Harari'nin de işaret ettiği gibi yapay zekanın tehlikeli insanların eline geçmemesi gerektiği fikrine de katıldığını da ekliyor.


Röportaj'ın tamamı için 👇

yine geçen hafta Abu Dabi deki cevapları da çok düşündürücü 👇


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page