top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Bir Şey Satın Aldığınızda Ödemeyi Para İle Yapmazsınız.!

“Bir şey satın aldığınızda ödemeyi para ile yapmazsınız. Ödemeyi yaşamınızdan, para kazanmak için harcadığınız zamanla yaparsınız“ diyor Jose Mujica


🕘Uruguay'ın efsanevi eski devlet başkanı "Pepe"'nin bu sözünü çok beğeniyorum. Her ne yapıyorsak, yapacaksak veya yapmak istiyorsak odak para kazanmak değil, özgürlüğümüz için feda ettiğimiz zamanımız olmalı. 


⛓Özgürlüğümüzle takas ettiğimiz zamanımızın değeri nedir? Bence fiyatlamasını yaptığımız şey bu. Yetenek veya yetkinlik geliştirmeden özgür olunabileceğini iddia etmiyorum tabii ki. Yetkinlik gelişiminin ana amacı da özgürlüğü kazanmak olmalı. Gözlemlerime göre eklemeliyim ki, bize özgürlüğümüzü kazandıracak yetkinlikler, görev tanımımızla bizden beklenenlerin dışında kalanlar oluyor çoğu zaman.


🎠Ama şu günceli kaçırma korkusu "FOMO" yok mu... İnsanın gündelik hayatta yaşanan haberleri, gelişmeleri, bilgileri bilmediği veya kaçırdığı endişesi günümüzde her şeyin önüne geçiyor. Kişinin sosyal etkileşim fırsatını, yeni bir deneyimini, unutulmaz bir olayı veya bir öğrenme fırsatını elimizden alıveriyor. 


🎨FOMO'yu yaşamdaki özgürlüğümüzü kazanmak için kullansak ? Bu konuya Bertrand Russel da Aylaklığa Övgü kitabında çok net bir gönderme yapıyor.


"Modern dünyada çalışmanın erdem olduğuna inanma yüzünden çok büyük zararlar doğmaktadır ve mutluluğa giden yol, refaha giden yol çalışmanın örgütlü bir düzen içinde azaltılmasından geçer" Bertrand Russel


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

NVIDIA

bottom of page