top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Bizi "BİZ" Yapan Şey Kültürdür

Güncelleme tarihi: 3 Eki 2023

📌Uluslararası değişim yönetiminin tecrübeli lideri Rick Torben'e göre."Sorunla karşı karşıya kalan bir organizasyonu düzeltmek için liderlerin strateji uygulamasını destekleyen bir kültür oluşturması gerekiyor."

🔎Anlaşılır bir şekilde, kültür ve strateji ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğundan ve temel iş hedeflerine eşit şekilde uygulandığında üstün performans ve sonuçlar yaratma yeteneğine sahiptir. Çünkü liderlik veya yönlendirmenin yokluğunda, karar alırken ona güveniriz.

🍁CEO'ların, Üst Düzey Yöneticilerin ve İşletme Sahiplerinin yaklaşık %45'i, karşılaştıkları en zor zorluğun kültürlerini stratejilerinin uygulanmasıyla uyumlu hale getirmek olduğunu söylüyor. Her liderlik ekibi bu ilişkinin sonuçlarını ister, ancak bunun gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yapmaya istekliler mi?

👉Kültür ve stratejiyi etkili bir şekilde uyumlu hale getirmek için liderlerin temel kültür unsurları koruyan "korkuluklar" oluşturması gerekir.

👉Kuruluşun başarısına katkıda bulunmaya çabalayan ekip üyelerinin aralarında bağ kurabileceği bir temel oluşturmayı düşünmek gerekir.

👉İşletmenin başarısını tanımlamak için ekiplerinizin odağını vizyon, inançlar ve değerlerine dayandırarak kullanmak gerekir. Bunları yapınca gerisi gelir.

⚡“Liderlerin yaptığı gerçekten önemli olan tek şey kültürü yaratmak ve yönetmektir. Siz kültürü yönetemezseniz o sizi yönetir ve siz bunun ne boyutta olduğunun farkında bile olmayabilirsiniz.” diyor Edgar Schein

🎯Ekip "nedenini" anladığında stratejiyi uygulamak daha kolay hale gelir. Ekibinizdeki kişilerin birlikte iyi çalışabilmeleri ve ihtiyaç duyulan sonuçları nasıl elde edeceklerini bilmeleri için tutarlı yönlendirme ve gözetime ihtiyaçları vardır. Bu liderlik yaklaşımının kültürün parçası haline gelmesi ve günlük olarak yaptıkları işe tam anlamıyla yerleştirilmesi gerekiyor.

🎈Ekipleriniz kültür ve stratejiyi uyumlu hale getirerek tutarlı bir odağı koruyabildiğinde, arkanıza yaslanıp ve kuruluşunuzun başarısının yükselişini izleyebilirsiniz.

🔔Kültür, insanların düşündüğünden çok daha fazlasıdır. Güçlü bir kültürün parçası olduğumuzda değerlerimiz devreye girer. Karar verme sürecini kolaylaştırmayabilir ama bize neyi, nasıl yapmamız gerektiğini açıkça anlatır. Çabalarının veya yargılarının, değerleri kullanmayı içerdiğine güvenebiliriz.

📜"Varlıklar, gerçek doğalarını gizlemekten hoşlanırlar" diyor Heraklitus. Bu vurgusuyla da bizleri görüneni değil, gözle görülmeyeni anlamaya sevk ediyor.

✔Kültür odaklı olduğumuzda, günlük hedeflerimiz ve faaliyetlerimiz organizasyonun stratejisi tarafından yönlendirilecektir. Bu da sonuçta istediğimiz ve önemsediğimiz sonuçları yönlendiriyor.

🎌Sonuç alma konusunda gelişmek istiyorsak, öncelikle kültürde gelişmenize yardımcı olacak bir temel oluşturmalıyız. Çünkü kültür, "bizi biz yapan şey"dir.

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page