top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Değişimi Tutuşturan Hikâyeler

Orijinal ismi "Stories That Move Mountains" olan bu kitaptaki bilgiler hakkında pek çok yazı yazılmakta, bazı bölümlerin kaynağı ise Aristo'ya kadar uzanmakta.


Değişimi Tutuşturan Hikâyeler sunumların en bilinen sebeplerinden biri olan başkalarının bir değişim yapmak, öneride bulunmak veya karar vermek için bağlılığını kazanma ihtiyacına odaklanmaktadır. Her gün dinleyici kitlesini eğitmek amacıyla birçok sunum yapılıyor ve iletişim sağlanıyor ancak yıllardır insanları etkileme üzerine çalıştığımız için dinleyici kitlesinin bir karar vermesini sağlamak veya bir davranışı değiştirmek istediğinizde çok daha fazla çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Bu kitap, birçok madde içeren slaytlarla sunum yapmaktan öteye geçmeye hazır olan kişiler için bir kılavuz niteliğindedir. İçerikten bahsederek dinleyici kitlesinin neyi anlaması gerektiğine, hedef kitlenizi anlamaya ve sizin önerdiğiniz doğrultuda hareket etmeyi isteme sebeplerine, mesajınızı etkili ve ses getirecek şekilde kullanmaya ve içeriğinizi içinde bulunduğunuz duruma uygun bir şekilde oluşturmaya odaklanmaktadır.


İnsan Kaynakları iş ortakları için ise verinin hikayesini anlatmak son dönemde gittikçe artan bir yetkinlik ihtiyacı olarak öne çıkmakta. Dave Ulrich, İnsan kaynakları iş ortağı modelinin rolünün, salt taktik olmaktan çıkıp, şirketlerin piyasada gerçekten kazanmasına yardımcı olmak için daha veri odaklı ve dijital hale geldiğini aktarmakta. Başarılı bir HRBP'nin aynı zamanda harika bir hikaye anlatıcısı olması gerektiğini belirtmekte https://lnkd.in/d5pe9iiY


Giderek daha fazla şirket, veri hikayesi anlatımının önemini kabul ediyor ve kuruluşlar, eyleme geçirilebilir sonuçlar elde etmek için veri hikayesi anlatımını etkin bir şekilde kullanma becerisine sahip liderlerden gerçekten faydalanıyor. Gerçek değişimi tetikleyen eyleme geçirilebilir önerilerin uygulanmasını sağlamak için veri analitiği kullanılarak elde edilen iç görüleri etkili bir şekilde iletebilmek çok başka bir şeydir. Temel olarak, veri hikayesi anlatımı, toplanan bilgileri, amaçlanan mesajı ileten bir anlatı biçiminde sunmaktır.


Veri hikayesi anlatımının temel unsurları şunlardır:

🚩Hikayenin içeriği veri ve veri analizinden elde edilir.

🚩Değişimi teşvik etmek ve paydaşları harekete geçecekleri noktaya kadar bu değişiklik hakkında heyecanlandırmak amacıyla verileri açıklar.

🚩Önce bir problemle başlayıp, dikkati çekmek için bir anlatı akışıyla çözüme doğru çalışarak geleneksel hikaye anlatımının temellerini takip eder.40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page