top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Değişimin Mekanizması

🧩Değişimi başlatan ana unsur olarak fikri üretmeyi, fikre sahip olmayı ve fikri bulmayı çok değerli buluyorum. Fikrin bizdeki yansıması, karşıladığı/karşılayacağı ihtiyaçlar ve anlamı ne kadar yoğun ve güçlü ise değişimin başlatılması da o kadar kolay oluyor.

💫Peki bu değişimleri başlatacak fikirleri nasıl bulacağız?

Bunun için geçmişten bir örnek vermek isterim;


🎆Rönesans denildiğinde akla gelen Medici ailesi, tarihin derinliklerinde yaratmış oldukları etkiyle günümüz yaratıcılık ve girişimciliğine de ışık tutmaktadır. 15. yüzyılda Floransa’da yaşamış olan Medici ailesi, Floransa’yı yüksek katma değere sahip, farklı alanlarda bilgi ve tecrübe sahibi insanların kesişme noktası haline getirmiştir. O dönemde Medici ailesi, bilim insanları, şairler, ressamlar, filozoflardan oluşan farklı insanları bir araya getirerek gelecekte yaşanacak bilgi patlamasının fitilini ateşlemişlerdir. Bir bütünü oluşturan parçaları bir araya getirebilme ve dağılmasını önleyerek onları bir arada tutma mücadelesi ve cömertçe istenilenin ötesinde verilen destek ve imkânlar, önü alınamayan bir yaratıcılık patlamasına ve ardı arkası kesilmeyen bir inovasyona zemin hazırlamıştır.

🌐Peki bulunduğumuz ortamlarda Medici ailesi gibi bu işleri kolaylaştırıcı sponsorlar yoksa ne yapabiliriz?


🪃Her türlü sisteme dinamizmi veren şey, çeşitliliğin kendisidir. Düşünmeyi öğrenmek, varsayımları zorlamak, farklı olana temas edebilmek gerekiyor. Bunun için de kendi yakın çevren dışındaki insanlardan fikir almak, meraklı olmak, şaçma görünen soruları sorabilmek, gözlemci bir göz ile diğer sektörlerden/yaşamlarda ilham almak seçeneklerden bazıları (İkea’nın nasıl doğduğunu anlamak için Stockholm’deki Viking müzesinin ziyaret edilmesini öneririm mesela.)

🧭Ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun, değişim özünde bir insan sürecidir ve nerede olursanız olun değişiklik yaratmak mümkündür. Ancak hepimizin bildiği gibi, büyük ölçekli değişim asla kolay değildir. Ne de olsa insanlar alışkanlıkları olan yaratıklardır, bu nedenle doğal olarak değişime direnmeleri şaşırtıcı değildir.

🗺️İnsanların değişime genel direnme eğilimine ek olarak, içinde bulundukları organizasyonun kültürünün karmaşıklığı ve organizasyondaki diğer kişilerin kültürleri de insanların davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

🌟Kuruluşunuz muhtemelen, her biri her gün çalışmak için yanında çeşitli farklı inançlar ve varsayımlar getiren çeşitli benzersiz kültürlere (rol, konuma göre vb.) sahip çalışanlara sahip. Kuruluşunuzda ve diğer çalışanların kültürlerinde var olan inançları ve varsayımları anlamak, "doğru olanın neye benzediğini" ve nasıl başarılı olacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

👻İşyeri kültürü, davranışlarımıza rehberlik etmeye yardımcı olur. İş yaşamlarımızı tutarlı ve öngörülebilir kılan da budur. Ama bazen bizi geride tutabilir. Bu nedenle, "kendi kültürünüz"ü anlamak için çaba göstermemiz ve hangi inançların, varsayımların, davranışların ve süreçlerin artık bize iyi hizmet etmediğini kendimize sormamız zorunludur. Bu kültür çünkü kendimiz için doğru olan fikirleri bulmamıza engel olabilir.


Mutlu Pazarlar 🌷

91 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page