top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Dikkat Çekmenin En İyi Yolunun, Size Verilen Her Ne İse, Sadece Başarmak

Güncelleme tarihi: 23 Oca

📌Eski ABD Başkanı yeni Netflix serisi "Working: What We Do All Day" (Çalışmak: Bütün Gün Ne Yapıyoruz) isimli belgeselde çalışanların iş'te ki endişe ve umutlarını araştırırken çalışanın iş'te amaç bulması, yapay zekaya nasıl baktığını ve en iyi kariyer tavsiyesini LinkedIn Genel Yayın Yönetmeni (ve arkadaşı) Daniel Roth ile yaptığı bir sohbette anlatıyor.🔗Barack Obama, Gen Z için 1 numaralı kariyer tavsiyesini şöyle paylaşıyor: "Sadece işlerin nasıl yapıldığını öğrenin.!"


Aynısı bence hepimiz için geçerli.!


🔔Obama, “Her düzeyde, sorunları tanımlamada çok iyi olan, bir şeyin neden yanlış gittiğini veya neden olduğunu açıklama konusunda çok bilgili insanlar gördüm. Bir şeyler bazen düzeltilemez ama benim her zaman aradığım şey, sorun ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun, Bunun icabına bakmama izin ver” diyen birisi olmuştur diyor. 


(Konuyu çok dağıtmak istemiyorum ama, bizde Deli Petro diye anılan ama ülkesi için yaptıklarının bence delilikle alakası olmayan Rus Çarı Pyotr Alekseyeviç'in de bakış açısı tam olarak budur. Bu bakış açısı 1700'lü yıllardan 1800'lü yıllara geçişte Rus Çarlığını Rus İmparatorluğuna dönüştüren yaklaşımdır. Fikrimin bilgisini başka bir yazıda paylaşacağım)


✅Konumuza dönersek; Obama sözlerine şöyle devam ediyor: “Gerekli olan her ne ise, ben hallederim ve yaparım şeklinde bir tavır yansıtırsanız, o zaman o organizasyonu kim yönetiyorsa bunu fark edecektir. Söz veriyorum."


✨Daha sonra, işleri halletmek için itibar kazanmanın "dikkat çekmenin en iyi yolunun, size verilen her ne ise, sadece başarmak" olduğunu açıkladı. "İşleri hallettiğinizde, insanlar fark edecekleri için, senin için "O" bir şeyleri halledebilecek biri diyorlar” diye sözlerine devam ediyor.


🎗Basit ama derin.


👓Barrack Obamayı canlı olarak ilk kez 2018 yılındaki ATD konferansı sırasında Oprah Winfrey ile açılış oturumunda görmüştüm. Orada da liderlik ile ilgili yine "veciz" tadında tespitleri vardı.


☄Benim en unutamadığım, lider olarak yükselirken en büyük sırrınız ne oldu sorusuna. "Sanırım, görevimi giymem" şeklindeki cevabıdır. 


🧭"Görevini giymek" çok iddialı bir söz bence. Siz-ben-onlar-çoğumuz-hepimiz işimizi yaparken inandıklarımıza, bildiklerimize, yapmak isteme şeklimize, kişisel değerlerimize ve bilumum diğer kişisel bakış açımız kaynaklı algı aralığımızdan üretmek ve sonuç almak eğiliminde olabiliyoruz. "Görevini giymek" kavramının bütün bunlardan çok farklı bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.


🌷Özetle; görevini giyerek yapmayı seven Barack Obama'nın iş bitirici insanlar ile çalışmayı sevdiğini duymamız da elbette kimseyi şaşırtmamıştır sanırım.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page