top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Divandaki Düşmanlar

Güncelleme tarihi: 19 Eki 2023

📌Travmatize olmuş toplumlar konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından Prof. Vamık D. Volkan, uzun yıllar süren etnik ve dini çatışmaları anlamada anahtar kavramlar geliştirdi.


📘Birçok çatışma bölgesinde gözlemci, arabulucu ve bir hekim olarak görev yapan, dünyanın önde gelen psikiyatrlarından Prof. Vamık D. Volkan bu kitabında, psikolojik faktörlerin uluslararası ilişkiler üzerindeki etkisini gözler önüne sererken, etnik, dini, milli, ideolojik düşmanlıkları olan büyük gruplar arasında diyalog kurulması üzerine çalışmalarıyla ilgili tecrübelerini paylaşıyor.


🔎Bu kitap, büyük kayıpların ardından yaşanan yas süreci gibi paylaşılmış psikolojik serüvenlerimizi nasıl kavramsallaştırdığımızı, tehlikeli önyargıları nasıl deneyimlediğimizi, "ötekiler" hakkındaki duygularımızı bizden sonraki nesillere nasıl aktardığımızı incelemektedir. "Büyük grup kimliği nedir?" sorusunu sormakta ve insanların paylaşılmış etnik, milli, dini ya da ideolojik duygular adına neden birbirlerini öldürüp birbirlerine zarar verdiklerini araştırmaktadır.


🔥Volkan, son otuz yılda, Sovyetler Birliği, Baltık Cumhuriyetleri, Doğu ve Batı Almanya, eski Yugoslavya, Kıbrıs, Kuveyt ve Ortadoğu gibi bölgelerde yaşanan dönüm noktası niteliğindeki büyük tarihsel olaylara, toplumsal travmalara siyaset psikolojisi penceresinden ışık tutuyor.


👉Kitap ilgili tam nokta atışı iki tespit:


✨"Bu kitabı okumak, geçmiş zamanın büyük kâşiflerinden birinin omzunda ufka bak-maya benziyor. Vamık Volkan sayesinde psikanaliz, tüm dünyadan kilit önemdeki aktörlere temas edip olayların iç yüzünü açığa çıkararak divandan kalkıp terörizmin ve vahşi siyasi çatışmanın zorlu dünyasına atılıyor. Müthiş zekâsı ve kişiliğiyle, ulus-lararası ilişkiler konusunda perspektifinizi değiştirecek bir yolculuğa çıkarıyor."

Lord John Alderdice (FRCPsych, İngiltere Lordlar Kamarası Liberal Demokrat Parlamento Partisi lideri, Londra)


✨"Travmatize olmuş toplumlar konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından Vamık Volkan, uzun yıllar süren etnik ve dini çatışmaları anlamada anahtar kavramlar geliştirdi. Bu büyüleyici anı kitabında da, okuru savaşın dünyasına götürürken, büyük-grup gerilemesi ve seçilmiş travmalar konusunda da eğitiyor. Ofisinden çıkıp daha geniş bir dünyaya atılan nadide bir psikanalist olan Volkan, liderlerin akıldışı şiddeti teşvik etmek için seçilmiş travmaları nasıl kullandıklarını, gelecekte yaşanabilecek şiddet olaylarını engellemek için ise toplumların yas tutmaya ihtiyaç duyduğunu anlatıyor." (Jessica Stern Terror in the Name of God: Why Religious Militants Kül kitabının yazarı, eski ABD Başkanı Bili Clinton'ın Ulusal Güvenlik Konseyi'nin eski mensubu)


📂Bu kitabı balkanlardaki toprak kayıplarımız, balkan savaşları ve kırım savaşlarının sonuçlarının toplumumuz üzerindeki etkilerini araştırırken keşfetmiştim. Başka bir yazımda bu konuya da ayrıca değineceğim. Bu kitabı okuyarak gündelik toplum yaşantımızdaki bazı toplumsal tepkilerin/tepksizliklerin geçmiş toplumsal deneyimlerimizin dolaylı sonucu olarak karşımıza çıkan işaretleri olarak da yorumlayabileceksiniz.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Hozzászólások


bottom of page