top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Ego Düşmandır

🔦Ego Düşmandır, kitap çoğu zaman en büyük sorunlarımızın diğer insanlar veya koşullar gibi dış faktörlerden kaynaklanmadığını öne sürüyor. Bunun yerine sorunlarımızın kendi tutumumuzdan, bencilliğimizden ve kendini beğenmişliğimizden kaynaklandığına işaret ediyor.

"Bir insanın zaten bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." – Epiktetos


🖊Egonun yolunuza nasıl çıktığını anlayarak ve onu nasıl kontrol altına alacağınızı öğrenerek, çabalar ve sonuçlar konusunda daha dengeli bir görüş oluşturmak mümkündür. Egodan uzaklaşmanın sevdiğim 3 yolu:


📜Kitap üç bölüme ayrılmış: Amaç, Başarı ve Başarısızlık. Egonun panzehiri olarak alçakgönüllülüğü, açık fikirliliği ve gerçekçi beklentileri vurguluyor. Ego düşmandır çünkü sonuçlara ilişkin çarpık bir görüş yaratıyor.


👉Amaç

📌Herkes amaçları hakkında konuşmayı sever. Fikir ya da istek ne kadar büyük olursa olsun, işe koyulmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Tüm bu konuşmaların egonun erteleme veya kendinden şüphe etmekten kaçınma yolu olduğunu anlamak harekete geçmeyi kolaylaştırır.


📌Tutku değerli bir itici güç olsa da yine de işin yapılmasını sağlayamıyor. Ego, tüm bu harika olasılıklar hakkında düşünmek için çok zaman harcamaya isteklidir. Egonun düşünmek istemediği şey, odaklanmış, kasıtlı çalışmanın sonuç getirdiğidir.


👉Başarı

📌Başarı, egoya özlediği şeyi verecektir, ancak başarılar genellikle abartılır. Bu perspektif eksikliği, sonunda "başarmak" ya da zorlu çalışmanın bittiğini düşünmek gibi düşüncelere yol açabilir. Ego, başarıya ulaştığında artık öğrenci değil, usta olduğunu düşünmeyi sever. Daima öğrenci kalmak gerekir.


📌Ego, birisini bir şeye hakkı olduğu için sahip olması gerektiğine, bunun doğru olduğuna dair çok az kanıt olsa bile onu hak ettiğine ikna etmeye çalışır. Egonun yetki ile kontrolü elinde tutması gerekiyor çünkü "otoritesine" yönelik herhangi bir meydan okumadan korkuyor. Bu yüzeyin altındaki güvensizlik, paranoya ve zayıflığı gizlemesinin başka bir yoludur. Başkalarına güvenmeyi öğrenmek için görevleri devredin. Güven her şeyin hızını arttırır.


👉Başarısızlık

📌Esaretin Bedeli adlı filmde Tim Robbins'in harika bir repliği var. "Ya yaşamakla meşgul olun ya da ölmekle meşgul olun." "Ölü zaman" hiçbir şeyin olmadığı, birisinin pasif olduğu ve işleri yürütmek için ilham veya başka bir şey beklediği zamandır. "Canlı zaman", birisinin bu zamanı öğrenmek, planlamak veya başka bir şekilde işleri ilerletmek için kullanmasıdır. Bir kişinin bu anları nasıl kullandığı, yaşamakla mı yoksa ölmekle mi meşgul olacağını belirleyecektir.


📌Ego takıntılı bir skor tutucudur. Her "puanı" veya geri bildirim türünü takip eder ve ya iyi olanlar yüzünden kendine aşırı güvenir ya da kötü olanlar yüzünden morali bozulur. İlerleme ve üretkenliğin kendisi için ne anlama geldiğine dair standartlarını belirleyen biri, puanları yüksek tutmak için sürekli bir mücadele yerine, sürekli bir gelişme atmosferi yaratır.


🌿Ego kaçınılmazdır ama yönetilebilir. Unutmamalıdır ki, ego başarısızlığa ve başarıya çarpık bir bakış açısıyla aşırı tepki verir; bencildir, mantıksızdır ve ısrarcıdır. Kontrolsüz kaldığında ego, elinden gelen her durumu kontrol altına almaya çalışacaktır, ancak farkındalık ve pratikle egoyu yerinde tutmak daha kolay hale gelir.


"İnsanlar mahkum olduklarını bilmezler, bunun ego olduğunu bilmezler, aradaki farkı asla anlamazlar" Leonard Jacobson

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

NVIDIA

bottom of page