top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Geri Bildirim için Radikal Samimiyet

Kim Scott, Radikal Samimiyette (Radical Candor), hassas hümanist dokunuşu kaybetmeden en iyi yönetici olmanın yanı sıra harika sonuçlara elverişli bir iş yeri ortamının nasıl yaratılacağını anlatıyor. Kitapta, performanslı kültürler geliştirmek için teknikler öğretilirken bunun için gerekli yönetsel zihniyet hakkında bilgiler de paylaşılıyor. (https://www.youtube.com/watch?v=YLBDkz0TwLM)


Radikal Samimiyetin İki Boyutu: Kişisel Bakım ve Doğrudan Meydan Okuma

Kişisel olarak ilgilenmek, kişiyi önemsediğiniz anlamına gelir. Karşınızdaki kişiyi bir bütün olarak ele almak, sadece çalışanın "işini yapması" yönü ile ilgili değil, ya da kariyer yolunda konuşulması gerekenlerle ilgilenmek değil. Yazara göre konu sadece iş değildir, kişiseldir.


Gerçekten umursadığınızda, insanların şunları yapma olasılığı daha yüksektir:

1. Övgü ve eleştirilerinizi kabul edip bunlara göre hareket etmek

2. İşiniz ve tutumunuz hakkında gerçekten ne düşündüklerini size ifade edebilmek

3. Size ve diğer ekip arkadaşlarına aynı yaklaşımları göstermek

4. Ekipteki rollerini benimsemek

5. Sonuç almaya odaklanmak.

Doğrudan meydan okuma, insanların performansı hakkında hem iyi performans gösterdiklerinde hem de daha iyisini yapabileceklerinde doğrudan, erken ve kesin geri bildirim vermeniz anlamına gelir.


İlgilenmenin ve doğru geri bildirim vermenin iki boyutunu bir araya getirdiğinizde, radikal bir samimiyet elde edersiniz. Doğrudan meydan okumak, derinden ilgilenmenin bir parçasıdır.


Çoğu yönetici "doğrudan meydan okuma" kısmıyla mücadele eder. Yıllar yılı verdiğim geri bildirim eğitimlerimde gözlemlediğim, İşin bu doğrudan meydan okuma kısmında yöneticilerin ilişkideki psikolojik güveni sarsan 7 büyük hata yapıldığı yönünde. Bunlar; yargılamak, kişisel yorumlama yapmak, nutuk çekmek, tehdit etmek, gönül koymak ve kendi başından geçeni anlatmak. Burada bahsettiğim 7 iletişim hatasını yapmadan geri bildirim verebilmenin önemli bir aracı olarak görüyorum radikal samimiyeti.


Meydan okumak başlangıçta insanları incitebilir veya memnun etmeyebilir ve bu iyi ilişkiler kurmanın en iyi yolu gibi görünmeyebilir. Yine de, umursamanın en iyi yolu budur.


İyi bir yönetici olmak, bazen insanların size kızacağını kabul etmek anlamına gelir. Ancak yine de yönetici olarak zor geri bildirimleri karşınızdaki insanın varlığını incitmeden verebilmeniz gerekir. 7 İletişim hatasını yapmadan doğrudan meydan okuma ile yansıma yapmanın gerçekten işe yaraması için ise zorlu geri bildirimler öncesin de de karşınızdaki kişi ile derinden ilgilenmek, (karşınızdaki bireyi bir bütün olarak ele alıp iş dışındaki hayatını da önemsemek) zorlu geri bildirimleri verebilmenizi sağlayabilecektir.


Ruinous empathy, karşı tarafın zararına olma pahasına dahi, aman üzülmesin kırılmasın diye kaliteli ve net geribildirim verememek demek. Kötü bir işe iyi demek, ya da iyiyi söylerken kötüde susmak bu kabilden.


Obnoxious aggression, ise kötüyü yerin dibine sokmak, sert olmak, kalp kırmak ve kötü bir işi nasıl daha iyi yapabileceğini öğretmek yerine yerden yere vurmak demek. Burada netlik ve haklılık olsa bile, karşı tarafa duyulan öfke ve aşağılama, ona ve işe hiçbir fayda sağlamıyor.


Son olarak: Manipulative Insincerity Bu da, karşı tarafın yüzüne iyi deyip arkadan kötü olduğunu söylemek, alaycı ve iğneleyici davranışlarla içten içe kötü olduğunu düşünülen bir işe net bir geribildirim vermemek anlamına geliyor.


86 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page