top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Girişimciliğin 4 Altın Kuralı- Mark Cuban

♟️ İlk şirketini kurmadan önce, peş peşe üç işten ayrıldı ya da kovuldu ve beş oda arkadaşıyla paylaştığı üç yatak odalı bir dairede yerde yattı. Bu şekilde başlayan birinin sonunda başarılı olabileceğini bekler misiniz?


🪂 Cevabınızın bir kısmı kesinlikle "başarılı" tanımınıza bağlı. Bizim durumumuzda, çok para sahibi olmak mı olmak istiyoruz yoksa sadece "kendi kaderimizi kontrol edebilmeyi" mi seçmek istiyoruz ?


🎯 Hedefiniz hangisi olursa olsun size bu yolculuğa başlamanız için Mark Cuban'dan dört kural paylaşacağım. (Mark Cuban'ı ben NBA takımlarından bir tanesinin sahibi olması sayesinde tanıdım https://www.youtube.com/watch?v=va-AIXkdDrA )

Kural 1: İyi olabileceğiniz bir şey bulun ve sonra o konuda harika olun. Cuban, konunuzu yoğun bir şekilde çalışmanız gerektiğini söylüyor. Neyin iyi olduğunu bulun ve araştırmayı ve kendinizi daha iyi hale getirmeyi asla bırakmayın, olabileceğinizin en iyisi olun.


Kural 2: Nasıl Satış Yapılacağını Bilin Kendi satış kariyeri 12 yaşında erken başladı. Yeni spor ayakkabılar için para kazanmak için kapı kapı dolaşarak çöp poşetleri sattı. Unutmayın: "Satış ikna etmekle ilgili değil, yardım etmekle ilgilidir"


"İnsanların neye ihtiyacı olduğunu ve ne istediğini anladığınızda, kendinizi onlara yardım edecek bir konuma getirirsiniz. Sonra güzel şeyler yaparsın, anlaşmalar yaparsın ve bu şekilde şirketler kurarsın."


Kural 3: Meraklı olun ve her zaman öğrenmeye devam edin "Yaşam boyu öğrenme zihniyetine" sahip olmak, hem nesnel hem de öznel başarı ile ilişkilidir. Her şey her gün değişir ve öğrenmeye hazır olmak ve değişikliklere uyum sağlamak son derece önemlidir.


Kural 4: Konunuzu odadaki herkesten daha iyi bilin Bir Girişimci olarak, konunuz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Ve yürüdüğünüz herhangi bir odadaki herkesten daha iyi bilin. Girişimcilerin aç olması ve her zaman daha fazlasını öğrenmeye ve daha iyisini yapmaya istekli olması gerektiğini söylüyor.


🎋 Kuralların bir çoğunun bilgi edinmek, sürekli öğrenmek ve meraklı, odaklı düşünen bir zihne sahip olmakla ilgili olduğuna dikkat çekmek istiyorum.!


🦸‍♂️ 1958 doğumlu olan Mark Cuban on iki yaşında iş hayatına atılmıştır. Pul alıp satma, garsonluk ve disko görevlisi gibi çeşitli işlerde çalıştıktan sonra Indiana Üniversitesi'nden 1981 yılında İşletme dalında mezun olmuştur. 1982 yılında Dallas şehrine yerleşen Cuban, bu şehirde bilgisayar yazılım işine girmiş ve kurduğu şirketi 6 milyon dolara satmıştır. Daha sonra kurduğu Broadcast.com şirketini 1999'da Yahoo'ya satarak (5,9 milyar dolara) Forbes zenginler listesine 296. sıradan girmiştir
131 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

NVIDIA

bottom of page