top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Hatalardan Nasıl Öğreniriz?

🔦Hatalardan nasıl öğreniriz? NBA takımlarından Chicago Bulls'un antrenörü Billy Donavan bu konuya şu şekilde yaklaşıyor:"-Bir atışı kaçırdığınızda, bunun üstesinden gelmek için iki veya üç oyuncu gerekir"

"-Takımda rekabet etmeye gerçekten kendinizi kaptırmıyorsunuz"

"-Topu kaçırdığım için takımı hayal kırıklığına uğratıyorum diyorsunuz"

"-Takımı mahvettiğim herkesi oyundan düşürdüm diye düşünüyorken savunma görevini de bırakıyorsunuz

"-Hayır, asıl o pozisyondan sonra bu bakış açısı ile dört ya da beş topa sahip olduğunda takımı hayal kırıklığına uğratıyorsunuz"

"-Kendinizi yerden kaldırmanız gerekiyor, mükemmel bir oyun bu ve hatalar yapacaksınız ama kolektif olarak nasıl tepki vereceğiniz önemli"


🧶Hatalardan öğrenmek için verilecek tepkide kollektif bakış açısı geliştirmek için sosyal öğrenme ortamı hazırlamak en değerli kavram sanırım. Hatanın üzerimizdeki baskısını aşmak için ise İKEA'nın kurucusu Ingvar Kamprad'a sorulan bir soruya verdiği cevabı kullanmak istiyorum:


👉Ingvar Kamprad'a, "IKEA'daki en değerli varlık nedir?" diye sorulur. Yanıtı çarpıcı:


"60 yıllık birikmiş hatalarımız! Bunlar hiçbir rakibimizin satın alamayacağı deneyimlerdir. Sadece uykuda olanlar hata yapmaz. Hata yapmak hatalarını düzeltebilen aktiflerin ayrıcalığıdır. Hata yapmaktan korkmayın, denemekten vazgeçmeyin” diye de ekliyor.


🚩Belki de bunu gençliğinde "hayatımın en acı hatası" dediği aktif bir Nazi destekçisi olduğu için söylemiştir. Ama gerçek şu ki bazen hataları düzeltmek için bir ömürden fazlası gerekir. Seçimlerimiz gibi...


🏀Şimdi bu yazıyı okuyanlar hatalardan öğrenme konusunda neden NBA şampiyonu bir antrenörün videosunu değil de, 2021-2023 sezonunda galibiyet mağlubiyet oranı birbirine eşit, yıldız oyuncuları ile başarı beklentisi yüksek bir takımın bu sezon belki de görevine son verilecek bir antrenörün videosundan alıntı yaptığımı merak edenler olabilir.


✨Başarı bir yolculuktur, Ingvar Kamprad'ın da dediği gibi, hataların birikimi ile oluşur. Billy Donavan kariyer anlamında geçen yıl zor bir sezona yaşasa da düşünme şekli olarak oyuncularına psikolojik güvenlik ortamı sağlayarak, sosyal öğrenme ilkelerini benimseyerek sabırla ekibinin kollektif tepki vermesine ve oyuncunun hatadan sonraki pozisyona çabuk adapte olmasına odaklanmaktadır.0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page