top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Hayat Hikayenizi Kim Yazıyor?

Güncelleme tarihi: 23 Oca

🔎Hayat hikayenizi kim yazıyor? Hayattaki amacımız, rolümüz ya da kim olmak istediğimiz üzerine çok az düşündüğümüzde, aslında otomatik pilotta yaşamaya başlıyoruz. Kaderin hayat hikayemizi yazmasına pasif bir şekilde izin vermiş oluyoruz.📜Matthew McConaughey'in Oscar töreni konuşmasını çok ilham verici buluyorum. "StoryBrand" kavramını şirketinizde kullanıyorsanız, en azından iş ve pazarlama alanında buradaki adımları kılavuz olarak takip etmeniz gerektiğini bilirsiniz. Ancak konu kendi hayatınıza geldiğinde, kahramanı oynamanız gerekiyor.


🖊Hayatlarımız hikayelerden ibaret. Bu hikayede anlamlı bir şeyler yaratmak bizim işimiz. Aslında eğer kahramanı hiç oynamadıysanız rehber rolüne adım atmak da zor olur. Rehberler asla pes etmeyen kahramanlardır. Dolayısıyla, eğer işinizde iyi bir rehber olmak istiyorsanız, kendi hayatınızda kahramanı oynadığınızdan emin olmalısınız.


📂Senaryolarda ve hayatta her zaman dört karakter vardır:


👉Kahraman: Zorluklarla yüzleşen ve bunların üstesinden gelebilmek için dönüşen karakter.

👉Kılavuz: Bu karakter, kahramanın başarılı olmasına yardımcı olur.

👉Mağdur: Hayatın sadece başına geldiğine ve bu durumdan kurtulmanın ya da bu durumu kontrol etmenin mümkün olmadığına inanan kişi

👉Kötü Adam: Diğer insanların kendilerini küçük hissetmelerini sağlamak için var olan karakter.


🛡Kahramanı oynamak istesek de çoğu zaman, aktif olarak hayatımıza yön vermeyi seçmek yerine, olayların başımıza gelmesine pasif bir şekilde izin vererek kendimizin kurban rolüne düşmesine izin verebiliriz. Zor durumlar önümüze çıktığında, bu aksiliğin üstesinden gelmek için harekete geçmek yerine kapanma veya pes etmeyi tercih edebiliyoruz.


📌Hayatın sizi yönlendirmesinden bıktıysanız ve bunun yerine kahraman zihniyetini benimsemek istiyorsanız, bakış açımızda birkaç değişiklik yapmak gerekir. Her şeyden önce bir kahraman, yaşamının ve eylemlerinin farkına varır ve sorumluluğunu alır.


💥Kendinizi övün:

Kendinize övgü yazmak dışardan garip görünsede bu, bırakmayı umduğunuz miras üzerine düşünmek için bir fırsattır. Bu aktivite, en çok neyin önemli olduğunu, zamanınızı ve enerjinizi nereye harcamak istediğinizi ve dünyaya nasıl bir katkı bırakmak istediğinizi tanımlamak için hayatınızda yer açar.


💥Kısa-Uzun Vadeli Hedefler Belirleyin

Sonu düşünerek yaşamak size amaç verse de, sizi motive edecek kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler belirlerseniz yolda kalma olasılığınız artar. Hedef belirlemek, hedefinize her gün biraz daha ilerlemek için somut adımlar atmanıza yardımcı olur.


💥Planınızı Gerçekleştirin

Kahramanlar hayallerini gerçeğe dönüştürmek için her gün bilinçli olarak adımlar atıyorlar. Bu, hedefinize ulaşmak için çalışmaya zaman ayırmanız ve zor olsa bile bu görevleri tamamlamak için ortaya çıkmanız anlamına gelir.


💥Başkalarının Rehberiniz Olmasına İzin Verin

Son olarak, kahramanlar hayatı yalnız yaşamak zorunda olmadıklarını bilirler. Her konuda uzman olmadıklarının ve her zaman öğrenecek daha çok şey olduğunun farkındadırlar.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page