top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

İlham Alabileceğin Kimse Yoksa, Sen İlham ol!

📌Çocukların ebeveynlerinden öğrendiği ilk şeylerden biri, duygusal bağlanma ve ilişki kurma becerileridir. Ebeveynler, çocuklara sevgi, empati ve güven duygularını nasıl ifade edeceklerini gösterdiklerinde bu, çocukların ileride sağlıklı ilişkiler kurmalarına yardımcı olur.🧿Ayrıca, ebeveynler çocuklara değerlerini ve inançlarını da aktardıklarında bu, çocukların değer sistemlerini oluşturur ve kendi kişisel değerleri hakkında düşünmeye başlamalarına yardımcı olur.


📘Eğitim de ebeveynlerden gelen önemli bir öğrenme kaynağıdır. Çocuklar, evde temel becerileri öğrenirken aynı zamanda okuma, yazma ve matematik gibi daha karmaşık konulara hazırlanırlar.


🎬Videodaki gibi ebeveynlerin davranışları da çocuklar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Örneğin, ebeveynlerin öfke yönetimi becerileri çocuklara model olabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin kendi davranışlarını dikkatlice gözden geçirmeleri önemlidir. Çünkü çocukla ıslak beton gibidir. Üzerinde bırakılan iz kalır. Bu izlerin toplamı da çocuğun yorumlaması ile beraber ileride bireye dönüştüğünde onun "yazılımını" (script) oluşturur.


🧶Çocuklar aynı zamanda ebeveynlerinden duygusal zeka ve problem çözme becerileri de öğrenirler. Stresle başa çıkmayı, duygularını ifade etmeyi ve çatışmaları çözme hakkındaki ilk bilgilerini gene ebeveynlerden öğrenirler.


🎭Çocukların aile üyelerinden edindiği bilgiler, çocukların duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimlerini etkiler ve onların ilerideki yaşamlarını büyük ölçüde şekillendirir. Bu şekillendirme sırasında ebeveynler'in transaksiyonel analiz(TA) bilgisine sahip olmasını çok önemsiyorum. Çünkü onlar çocuklarının sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yetişmeleri için hayatın gerçek kahramanı olan rol modeldirler.


İlham alabileceğin kimse yoksa, sen ilham ol! 🌷

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page