top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Hikayeleştirme Etkisi için Masallardan Faydalanmak

Güncelleme tarihi: 21 Nis 2023

➿Masalların dil, coğrafya, kültür, zaman ve diğer belirleyicilere karşı direnen gizemli bir gücü olduğunu biliyoruz. Bu güç, süslerinden arınmış masalların temel özelliklerde nasıl da birleştiğini hemen gösterecek kadar etkili.


🗺️Yücel Feyzioğlunun Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanan Kardeş Masallar adlı eseri Azerbaycan'dan Gagavuz Yeri'ne, Hakas Özerk Cumhuriyetinden, Türkiye'ye, Yakutistan'dan, Avrupa'ya, Kuzey Kıbrıs'a, Balkanlara uzanan coğrafyayı kapsıyor. Masallar ile birleştirmeyi, gizemli kalmayı, sevgi yaymayı ve insanları birbirine bağlamayı hedefliyor.


🏃🏻‍♂️Kardeş Masallar, gerçeği arayan kahramana ulaşmayı, yanlışı ortadan kaldırarak dünyaya düzen vermek isteyen doğruyu tanımanın, insan sevgisi yanında hayvan sevgisini de yaşamanın, en büyük gücün akıl olduğunu erkence kavramanın ip uçlarını sunuyor bize.


📋Kardeş Masallar'ın ortaya çıkma hikayesi oldukça ilginç. 70'li yılların ortasında Türk İşçiler yurt dışında çalışma konusunda kalıcı olduklarını anlayınca, çocuklarını toplu olarak yanlarına aldırmaya başlamışlar. Ancak dilini ve kültürünü bilmedikleri ülkelerde hem çocuklar hem de öğretmenler büyük zorluklar çekmişler.


🖊️Yücel Feyzioğlu da o yıllarda yurt dışında çalışmaya gidenleri çocuklarının yetiştirilmesi için atanan öğretmenlerden bir tanesi. Dağarcığında olan masalları derslerde kullanmaya başlayınca çocuklarında Keloğlanı'da yanlarında getirmiş olduklarını fark etmiş. Çocuklar masalları yeni motifler ve öğeler katarak anlatıyorlarmış.


🙌Masalların çocuklara yol göstermeye aday güçlü bir araç olduğu ortaya çıkınca,1980 yılında ilk ders kitapları basılmış. Daha sonra çalışmalar büyütülmüş bütün Türki Cumhuriyetler ziyaret edilerek unutulmaya yüz tutmuş bütün masalların derlendiği yirmi kitaplık büyük "Türk Dünyası Masalları" oluşturulmuş. Kardeş Masallar, bu büyük eserin içinden derlenmiş küçük bir seçme.


📘Hikayeleştirme ve metafor kullanımının yönetsel etkisinin ne kadar yüksek olduğunun kabul edildiği şu dönemde hem çocuklarımıza hem de çalışanlarımıza değerlerimizi, ekip çalışmasını, dayanışmayı, insan ve doğa sevgisini anlatıp, ilham vermeye çalışırken bu eserin aktarımı güçlendirmek için çok değerli bir seçenek olduğunu düşünüyorum.


Mutlu Bayramlar 💐


33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page