top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Kendinizi Zor Şeyler Yapmaya Nasıl İkna Edersiniz?

Bugünlerde hepimiz belirsizlikler içerisinde çalışmaktan yorulduk. Böyle hissettiğimizde beynimiz, odak noktamızı en kolay erişilebilir, geri çağrılabilir bilgilere yönlendirerek hızlı karar vermemize yardımcı olmak için zihinsel enerjiden tasarruf etmek ister. Bunu genellikle içgüdülerimizle hareket ederek ve en iyi tahminimizi yaparak sağlarız.


Peki beynimiz bize sürekli çabadan kaçınmamızı söylerken zor şeyleri nasıl yaparız?


👍 İyi bir ruh halindeyken, onlarla başa çıkmaya çalışın. Kendimizi iyimser hissettiğimizde, hayatı daha iyi hale getiren zor ama gerekli görevleri üstlenme olasılığımız daha fazladır.


🧠 Beynimize doğru miktarda özerklik vermeliyiz. Seçenekler olduğunda, beynimiz genellikle kolay olanı tercih eder. Kendimizi yenilikçi olmaya teşvik ederek belki biraz da zorlayarak bu tepkiyi azaltabiliriz.


💪 Büyüme zihniyetinin alışkanlıklarını uygulayarak zor şeyleri başarabiliriz. Yeni alışkanlıkların yerleşmesini sağlayan veya engelleyen kalıplara veya sistemlere meydan okumak için başkalarının desteğine sahip olmak yararlıdır.


Rahatsız edici ve zor işler yapmak mantıksız görünebilir. Yine de zorlu eylemlerin muazzam faydaları olabileceğini biliyoruz. Mesela sıkı bir diyet uygulayabilmek, diyetisyene giderek ve bir bedel ödeyerek bunu yapmak daha mümkün olabiliyor. Sebebi beynimizin kilo vererek, sağlıklı yaşamaya teşvik edilmesi olabilir mi?


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page