top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Kişisel Başarının Sırrı - Tony Robbins

Tony Robbins, milyarderlere, başkanlara, yöneticilere ve sporculara yıllarca koçluk yaptı. Müşterilerine şu 4 basit kavramı öğretti (& başarısını buna bağlıyor):

1. Netlik

"Hedefinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsan vuramazsın" Dünyadaki tüm paraya, yardıma ve kaynaklara sahip olabilirsiniz. Ne istediğini bilmiyorsan önemli değil.

Hedeflerinizi seçerken zaman, çaba ve enerji harcayın. Hedefiniz gerçekten çok para kazanmak mı? Yoksa satın aldığın özgürlüğü mü istiyorsun? Neden bu özgürlüğü istiyorsun? Bunu başarsaydınız tam olarak ne yapardınız? Netlik en büyük üretkenlik hilesidir. Neye ihtiyacınız olduğunu ve bunu neden yaptığınızı bildiğinizde üretmek kolaydır. Ne istediğinize hak ettiği ilgiyi verin. Her hafta bir saatten fazla, gözden geçirme, değerlendirme ve gerektiğinde hedefleri revize etmeye zaman ayırın.

2. Kendinden Emin Olmak

"İnsanlar ne yapacakları konusunda emin olmadıklarında ve çevrede ne yapacağını bilen biri olduğunda, herkes dikkatini ona verir." İnsanlar en iyi bilen kişiyi dinlemezler. En emin davranan kişiyi dinlerler. Kendinden emin olma, başkalarını ikna etmekten fazlasını yapar. Seni ikna eder. Yeteneğinize tam bir güven geliştirdiğinizde, başarısızlık diye bir şey yoktur. Olacağını bildiğin için mutlaka bir yol bulursun. Hizmetinize tam bir güven duyduğunuzda, diğerleri de buna inanır. Böylece seni işe alırlar, ne olursa olsun sana yardım ederler, sana yatırım yaparlar. Çünkü başaracağına inanırlar.

3. Sürekli kendini geliştirme

"Her zaman yönetmeniz gereken iki iş vardır. İçinde bulunduğunuz iş ve dönüşmekte olduğunuz iş vardır." Büyümüyorsan ölüyorsundur. Rekabet iyileşirken daha da geride kalıyorsunuzdur. Tony, sürekli öğrenmeye ve gelişmeye büyük bir inanandır.

- Korkularla yüzleşmek

- Yeni şeyler denemek

- Yeni aksiyonlar almak

Ama sadece bunu bilmek yeterli değil, büyümek için düzenli olarak bu işe zaman ayırmanız gerekir. Her zaman yangın söndürüyor ve statükoyu koruyorsanız, asla büyüyemezsiniz. Her gün ilk iş olarak büyümeye odaklanarak bir saat harcamak en iyisidir.

4. Kişisel Güç (harekete geçme)

"Başarıya giden yol, büyük ve kararlı adımlar atmaktır." Eylem olmadan hiçbir şeyin önemi yoktur. Tony'ye göre, en çok harekete geçenler en çok başarıya ulaşır.

Öğrendiğimizde pasif bir durumdayız. Duyduklarımızı veya okuduklarımızı eyleme dönüştürmeye hazır değiliz. Kazananlar burada farklı yaklaşır. Yeni bir şey öğrendiğinizde, onu en kısa sürede uygulamaya koyun. Bir fikriniz olduğunda, onu en kısa sürede hayata geçirin.

Tony'ye göre başarı büyük bir sır değil. Her gün yapılan basit inançlar ve alışkanlıklardan oluşur. Yapabileceğiniz en iyi şey, bunları hatırlamak ve onları perçinlemek için rutinler oluşturmaktır.


- Günlük olarak okuyun

- Edinimlerinizi derinleştirmek için ritüeller oluşturun

- Edinimlerinizi destekleyen kaynakları okuyun

Bu 4 kavramı kimliğinizin bir parçası yapın:

1. Netlik

2. Kendinden Emin Olmak

3. Sürekli kendini geliştirme

4. Kişisel güç (hareket etme)

75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page