top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

"Kimseye Hiçbir Şey Öğretemem, Sadece Onların Düşünmelerini Sağlayabilirim."

Güncelleme tarihi: 22 Oca

📜Sokrates, "Kimseye hiçbir şey öğretemem, sadece onların düşünmelerini sağlayabilirim." diyor. Böylelikle öğretmek eyleminin mânâsını anlatıyor. Zira insan kendi tabularını yine ancak kendi yıkabilir. Düşünceye sevk etmek, aslında öğretmektir.🔎Ancak bu düşünmeye sevk etme işini yaparken de helak olmamak gerekir! Yaşadığımız dünyada bunu en kolay ve pratik şekilde yapabilmenin yöntemi koçluk yapabilmektir. iManagePerformance'ın kurucusu Bob Bannister, zaman zaman "Evet, koçluk yapıyorum" diyen yöneticilerle çalıştığını söylüyor. Ancak onların koçluktan anladığının mentorluk olduğunu belirtiyor!


📂Koçluk becerileri, genellikle liderlik veya yöneticilik rollerinde bulunan bireylerin başkalarını kişisel ve mesleki gelişimleri için yönlendirmelerini, desteklemelerini ve güçlendirmelerini sağlayan bir dizi kişilerarası ve iletişim becerisidir.


🕊Koçluk görüşmelerinde ekip üyeleri zayıflıklarını, mücadelelerini, hayallerini ve daha fazlasını anlatır. Bu tür tartışmaların yapılabilmesi için ekip üyesinin yöneticisiyle güven duyduğu gerçek bir ilişkiye sahip olması gerekir. 


📌Koçluk konuşmaktan çok ekip üyesini anlamakla ilgilidir - söylediklerini dikkatle dinlemek, üzerinde düşünmek yanıt verirken soru sormayı içerir.


‍🥇"Koçların herhangi bir senaryoda başarının neye benzediğini bilmeleri gerekir. Açık olmak gerekirse, kendilerinin uzman olması gerekmez, ancak iyi yapıldığında neye benzediğini bilmeleri gerekir. Tıpkı bir olimpiyat koçunun çalıştırdığı kişiden daha iyi olamayacağı, ancak nefes alma, vücut pozisyonu ve zihniyet hakkında koçluk yaptığı kişilerin bilmediği şeyleri bildiği gibi." diyor Michael Sonbert, 


🧶"Koçlukta en önemli şey iletişimdir. Önemli olan sizin ne söylediğiniz değil, onların ne anladığıdır. "diyor Red Auerbach Bu sebeple iyi bir hikaye anlatıcısı olan bir koçun, ekip üyelerinin nerede olduklarını ve nerede olabileceklerini hayal etmelerine yardımcı olabileceğini ortaya koyar.


🪃Farklı geçmişlerden gelen ekip üyelerinin farklı sorunları vardır, bu sebeple bazı durumlarda işyerinde özel zorluklar yaşarlar. Onlara koçluk yapmak için yöneticilerin onların sorunlarını anlaması gerekir. Bunları anlayamayan bir lider daha fazla zarar verir ama bu anlayamama bence kasıtlı değildir. Çalışandaki özel zorluk başka bir yönü ile yönetici de de bulunur. (çünkü hepimiz insanız) Bilinçsiz önyargı, bilinçaltında var olan bir varsayım veya inançtır. 


🐏Koçvari liderlerlik yapmak isteyen yöneticilerin temel koçluk becerilerinin yanı sıra, kapsayıcılık, hedef belirleme, hikayeleştirme, ikna ve kişisel bağ kurma konularına da odaklanmaları gerektiğine inanıyorum.


https://lnkd.in/d5itkY5P videodaki taekwondo öğretmeninin göstererek değil sabırla geri bildirim vererek karşısındaki minik öğrencinin hedefine ulaşmasını sağladığını paylaşmak istedim. Koçvari lider olmak bir ruh halidir, durum, şartlar, karşınızdaki kişiye bağlı olmaması gerekir. Siz ne dersiniz?


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page