top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Kintsugi - Kusurların Güzelliği

📃Rivayete göre Japonya’da 8. şogun Ashikaga Yoshimasa çok sevdiği vazosu Çin vazosu kırılınca onarılması için Çin’e gönderiyor, geldiğinde metal zımbaları görünce küplere biniyor. Japon zanaatkarlara, daha güzel bir yol bulmalarını istiyor. 15. Yüzyılda bu istekle doğan bu sanat, günümüze kadar geliyor. (Kintsugi, kırık çömleklerin kırılmış yerlerini toz haline getirilmiş veya toz altın, gümüş veya platin ile karıştırılmış reçine ile onarma sanatıdır. kintsukuroi 金繕い "altın onarımı").


☯️Kırıkların arasındaki altın, kırılmış olsa da, bozulmuş olsa da bir şeyin hâlâ değerli belki de olduğundan daha değerli olduğunu söylüyor. Kusurlu olana, kırık olana yeni bir yaşam armağan ediliyor, gaye kazandırılıyor. Kintsugi’nin amacı kırık vazonun yeni gibi görünmesi değil, kusurlarıyla güzelleşmesi, sizin bakış açınızın değişmesi. Yani aslında sabır ile yeniden doğuş anlamı taşıması. Kırıkların içindeki güzelliği bulabilmek.


🔨Önemli Kintsugi ustalarından biri şöyle diyor: “Kırık eşyadaki güzelliği tamir etmiyorsunuz. Oradaki güzellik, o nesneye nasıl baktığınızla ilgili. O kırık eşyadaki potansiyeli görebiliyoruz, normalde çöpe atılacak o eşyayı yeniden kullanıyor, yeniden doğmasını sağlıyoruz.” Bir nesnenin kırılması ve onarımını, gizlenecek bir şey olarak değil, o nesnenin geçmişinin bir parçası olarak ele alma düşüncesini ifade ediyor.


🌤Kintsugi, hasarı gizlemeye çalışmak yerine onarımı vurgular. Onu güzel ve değerli kılan kusurlarıdır. Tekrar bir araya getirilen kırık bir parçanın daha çok hikayesi vardır, daha otantik ve gerçek görünür, bozulmamış kalmış bir şeye göre daha güçlü ve daha esnektir. Bir zamanlar olanın kırılması, onu yeniden bir araya getirmenin katmanlı ve zaman alıcı süreci, altınla onarmanın tümü, değerine katkıda bulunur. Ve şaşırtıcı bir şekilde, Kintsugi ile onarıldıktan sonra eskisinden bile daha güçlü hale gelir.


㊙️Kintsugi, Japon felsefesi wabi-sabi’ye dayanıyor. wabi-sabi, kusurlu olanı kabul etmek, kucaklamak, onların içindeki güzelliği görmek anlamına geliyor. Bu birbirine yaslanan felsefe ve geleneğe bir metafor olarak baktığınızda da Kintsugi’den de wabi-sabi’den de öğrenecek çok şeyimiz var.


🉑İnsanız, hatalar yapıyoruz, bir şeyler olmuyor, her birinden bir ders alarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz, hiçbirimiz mükemmel değiliz, ama mükemmel olmasak da yaşıyoruz. wabi-sabi de, kusurun kabulü üzerine odaklanmış bir dünya görüşü. Etrafımızdaki insanları kusurlarıyla kabul etmeyi öğrenmek, sevmediğimiz huylarımızı törpülemeye çalışsak da, yine de kusurluyuz, çünkü şu an ki varlığımızın bir parçası bütün bunlar.


🪷Bizi bir bütün kılan şey aslında kusurlarımız, kırıklarımız, çatlaklarımız. Hemingway’in de dediği gibi, bazıları bu kırıklardan daha güçlü, daha parlak çıkıyor. Aynı Kintsugi gibi.

Mutlu Pazarlar 🌷

182 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

NVIDIA

bottom of page