top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Liderlikte Sürdürülebilir Başarı

Güncelleme tarihi: 26 Nis 2022

Bugün sürdürülebilir başarı konusunu ele almak istiyorum. Futbol antrenörü Arsène Wenger'in geçenlerde blutvde de yayınlanan belgeselinden faydalanacağım bunun için. Önce biraz onu tanıtayım, 34 yıllık antrenörlük kariyerindeki son 22 yıl İngiltere Ligindeki Arsenal takımının başında geçirmiştir. (2000 yılında Galatasaray'a kupa finalinde elenen takım)


1996 yılında Arsenal takımının teknik direktörlüğüne getirilmesi sonrası Arsenal'i efsanevi bir futbol kulübü haline getiren kişi olarak bilinir. 1998, 2002 ve 2004 yıllarında üç kez lig şampiyonu olmuş, 1998, 2002, 2003 ve 2014 yıllarında 4 kez FA Cup'ı kazanmış ve 1998, 1999, 2002 ve 2004'te dört FA Community Shield sahibi olmuştur.


Benim için en önemli ve dikkat çekici olan nokta 2004 yılı sonrası hiçbir şampiyonluk kazanmasa da takımın başında kalması ve kulübünün rekabet gücünü hep en üst seviyede tutarak kulübün gelişimini ve etkisini sürdürmeyi başarmasıdır.


İzleme fırsatı bulursanız oldukça mütevazi bir yalınlıkla Arsène Wenger'in kendi anlatımı ile onun bakış açısını yakalamanızı sağlayacaktır. Belgeselde bulabileceklerinizi özetlemem gerekirse;


⚽ Otantik liderlik nedir? Uygularken liderin başına neler gelir?

⚽ Çeşitlilik ve dahil etme gerçekte nedir nasıl uygulanır?

⚽ Liderlik-vizyon-risk ilişkisi

⚽ Yüksek performanslı ekip iklimi nasıl oluşturulur?

⚽ Kritik anlardaki tekil olayları yakalayabilmek ve kullanabilmek

⚽ “Başarı bir bilimdir; eğer şartlarına sahipseniz, sonuç alırsınız." Oscar Wilde- Oscar Wilde'ın bu ünlü sözündeki şartların her bir parçasındaki en küçük kazanıma bile değer verilmesi gerektiği

⚽ İş yaşam dengesi nasıl sağlanır-sağlanamaz sonuçları ne olur?

⚽ Kariyerde değişiklik yapılması gereken anlar neye benzer, nasıl anlarız?Sizce başarı hep şampiyon olmak mıdır? Başka türlü de tanımlanabilir mi?

Sürdürülebilir başarının tanımı nasıl olmalıdır?

Görüşlerinizi ve yorumlarınızı merak ediyorum doğrusu..


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page