top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Masako Wakamiya: Dünyanın En Yaşlı Yazılımcısı

Öğrenmek için çok mu yaşlı olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Masako Wakamiya 81 yaşında kodlamayı öğrenmeye başladı!


28 yıl önce 40 yıl çalıştığı bankadan emekli oldu çünkü annesine bakmak zorundaydı. Evde kaldığı için arkadaşlarıyla buluşmak onun için zordu bu yüzden bir bilgisayar satın aldı çünkü okuduğu bir dergide, evde bilgisayarınız varsa uzaktaki insanlarla konuşabileceğinizi söyleyen bir makale vardı. Çevrimiçi bir gruba katıldı ve bilgisayarları kendi başına nasıl kullanacağını öğrendi.


Daktilo etmeyi ve çizim yapmayı öğrendi. Wakamiya 2000’li yılların başında, internet henüz bu kadar büyük bir içerik okyanusu değilken kodlama kitapları satın alarak bu işin prensiplerini öğrenmeye başlamış o zamandan beri gözlerini internete çevirdi ve IT dünyası yaşlılar için siteler oluşturarak yaşlılar için bilgisayar eğitimi ders kitapları hazırladı ve bir web sitesi açtı. Ardından APP programlamaya aşık oldu, bilgisayarı bozulduğunda bile kendi kendine hızlı bir şekilde hareket geliştirme programlama dilini öğretti.


Bilgisayarı bozukken yaklaşık bir ay boyunca hiçbir şey yapamasa da, uygulamayı geliştirmekten vazgeçmedi ve sonunda “Hinadan” adlı bir iphone oyunu yarattı, bu oyun yaşlıların rahatlıkla oynayabileceği geleneksel japon oyuncak bebeklerinin sergilendiği bir oyundu.


Bir muhabir 81 yaşında böyle bir oyunu nasıl geliştirdiğini sorduğunda gençlerin yaptığı oyunların yaşlılar için eğlenceli olmadığını, el hareketlerinin yavaş olduğunu söyledi. "Onlardan çocuklar için bir oyun uygulaması yapmalarını istedim. Ama yaşlılar için kimse bunla ilgilenmedi bu yüzden bu hikayeyi kendim hazırladım" diyor Masako Wakamiya


Kendisi 81 yaşında inanılmaz derecede aktif ve sağlığına dikkat edemeyecek kadar meşgul olduğunu söylüyor. Ted'de de "Şimdi kendi kanatlarını alma zamanı" başlığı ile bir konuşma yaptı, yaşlılıkla ilgili söyleyemeyeceğin hiçbir şey olmadığını söylediği konuşmalar.


Bana bakın diyor, bilgisayarı 60 yaşımdayken öğrendim bu doğru yaşla ilgili değil, motivasyonla ilgili yaş sadece bir sayıdır eğer motiveysen eğer yaşın hakkında tereddüt ediyorsan senin yaşın Wakamia'nın yaptığı kadar cesurca çabalayabilirsin.


Wakamiya’nın sonraki hedefi ise ilham verecek cinsten: 100 yaşına kadar yaşayıp bu süreçte en yeni teknolojileri öğrenmek isteyen Wakamiya, önümüzdeki 15 senede AR ve VR gibi teknolojileri kullanarak oyunlar yazmayı hedefliyor.


Hayatınızın nasıl olmasını istediğiniz size kalmış!


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page