top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Nasıl Yardım Edebilirim?

Güncelleme tarihi: 2 Mar

🎬NBC'nin dizisi Birleşik Devletler'in en eski devlet hastanelerinden biri olan New Amsterdam Hastanesi'nin tıbbi direktörü olan Dr Max Goodwin'i konu alıyor. Onun sorumluluğu, hastalara yüksek kalitede tıbbi hizmetler sunarken aynı zamanda hastanenin mali durumunu iyileştirecek değişiklikler yapmak.🧩Max'in kararları hizmetkar liderliğin harika örneklerini oluşturuyor. Max'in ekibindeki her doktora sorduğu soru "nasıl yardım edebilirim?". İnsanlara ne yapmaları gerektiğini söylemiyor, onlara patronluk taslamıyor. Bunun yerine onları işlerini daha iyi yapmak için neye ihtiyaçları olduğunu söylemeye davet ediyor.


🔌Nasıl yardımcı olabilirim? bir liderin sorabileceği en güçlü sorulardan biridir.


📌Gerçek liderlik kontrolle ilgili değildir; etkinin ayrıcalığını, tanımak ve bunu destekleyici bir ortamda çalışanı beslerken yükleri hafifletmek için kullanmakla ilgilidir. Hizmetkar liderler çalışanlarına şunu söyler: "Benim görevim ihtiyaçlarınızı karşılamaktır ".


✂Dizide Max Radikal kararları uygulayarak, statükoya meydan okuyor. Bir şeyin değişmesi gerektiğinde tereddüt etmeden değiştiriyor. Korkusuz olmak ve şirketinizin veya ekibinizin verimliliğini artırmak için zor kararları almak gerekiyor. Yönergeleri değiştirmek, gereksinimleri değiştirmek, hatta vizyonunuzu artık yansıtmıyorsa şirketin değerlerini bile değiştirin. (Gücünüzü Pareto İlkesinden Alın!)


📥Sizi kontrol edecek ve fikirler üzerinde beyin fırtınası yapabileceğiniz bir ekip arkadaşına sahip olmalısınız. Belirli bir duruma ilişkin farklı bir bakış açısı, ek bir anlayış ve potansiyel bir çözüm sağlayabilir. (Sağlıklı çatışmalar organizasyonların büyümesi için zorunludur.)


💡İzleyicilerin New Amsterdam'ı izlemekten hoşlanmasının bir nedeni de Max'in zorlu sorunlara yaratıcı çözümler bulabilmesi. çalışanları işten çıkararak veya statükoyu kolayca halledebileceği şeyler için paydaşlarının yaratıcı çözümler bulduğunu görmek.


⚓Bütün bu yaklaşımları gösteren Max yalnış bir öngörü ile Baptis Hastanesinin de iş yüküne kendi hastanesine alıp altında kalınca ekibine yanlış yaptığını açıkça ifade etmiş ve "vurulabilir" olarak yardım istemekten de çekinmemiştir.

John C. Maxwell şöyle demiştir: "İki tür öğrenme vardır: kendi hatalarınızdan kazanılan deneyim ve başkalarının hatalarından öğrenilen bilgelik". Bu dizide liderlik adına öğrenilecek çok şey var.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page