top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Psikolojik Güvenlikle Gelen Şampiyonluk

🏆Bu sene şampiyon olan NBA takımlarından Denver Nuggets'ın hikayesini, ne takımın yıldızı Nikola Jokic'in NBA finallerinde tüm zamanlara göre inanılmaz başarısı, ne takımın parçalarının 2016 yılından beri tane tane birleştirilmesi, ne takımın oyuncularının arkadaş olarak birbiri için oynaması, ne gösterdikleri azim ne de aynı antrenörle devam eden stoa etkisi üzerinden, bambaşka bir açıdan ele almak istiyorum.💙Bence bu yılki NBA şampiyonluğunun en büyük olayı, ileride belki filmi de çekilmesi gereken bir psikolojik güvenlik hikayesi.!


▶️2016 yılında Jamal Murray takıma katıldığında oynadığı ilk 5 maçta tam 17 şut kullanıp hiçbirini sayıya çeviremiyor. Ancak yıllar içinde kendini sürekli geliştirerek elit oyuncu istatistikleri yakalamaya başlıyor. 


▶️2019 yılında 5 yıl aradan sonra takım ilk kez NBA finallerinde yer alırken Nikola Jokic ile çok iyi bir ikili olacaklarının sinyallerini veriyor.


▶️2020 yılında amerikalıların bubble dediği pandemi dönemindeki NBA finallerinde tam bir yıldız oyuncu performansı gösteriyor.


▶️2021 sezonunda en ağır basketbol sakatlıklarından birini geçiriyor..


🙏Antrenörü (Michael Malone) ile beraber! ambulans ile hastaneye giderlerken yaşadıkları çok manidar; 


Murray'ın koçu ile göz göze geldiklerinde sorduğu soru;

-"Beni takas edecek misiniz"? oluyor

Koçu ona sarılarak;


-"Tabii ki hayır, Sen bizimsin. Seni seviyoruz. Senin geri dönmene yardım edeceğiz. Eskisinden de çok daha iyi olacaksın" diyor


ℹ️ve bu olaydan sonra Michael Murray'ın zorlu dönüş hikayesi başlıyor. Doğrusunu isterseniz 2023 sezonu boyunca oldukça iniş çıkışlı, çoğunlukla da eski görüntüsünden uzak bir performans sergilediği için finallerde bu kadar iyi oynayabileceğini beklemiyordum


⚠️Ancak şampiyonluk kutlamasında Murray'ın söylediği gibi: 

"Takım arkadaşları ona, onun kendine inandığından daha fazla inanıyorlardı"!


✨️Denver Nuggets'ın şampiyonluğunda Jokic'in performansı tartışılmaz olsa da yanında kendisine bu yolda destek olan Murray olmasa bu şampiyonluk asla gerçekleşemezdi bence.


🧊Kurumsal hayattaki şirketlerin başarıya ulaşma yolcuğunu da bazı yönlerden ligdeki takımların şampiyonluk mücadelesine benzetiyorum. Pek çok yıldız çalışan barındırıyor bu şirketler. 


🚀Pek çok çalışan da yıldız olmak istiyor ancak kendi parlaklığının en iyi şekilde fark edilebilmesi için onunla beraber çalışan arkadaşının da parıldaması gerekiyor. 


⛽️Liderlerin, en etkili ve en yüksek verimli takıma sahip olmak için psikolojik güvenliği sağlama konusunu ajandalarında daha üst sıralara almaları ve stoa sabrı göstermeleri kalıcı başarıyı getiriyor. 

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page