top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Roger Federer ve Rafael Nadal Rekabetinin Bize Öğrettikleri

Roger Federer ve Rafael Nadal arasındaki tenis rekabeti şimdiye kadarki en büyük ikili mücadele olarak kabul edilmektedir. 40 kez birbirleriyle oynadılar ve Bu yaza kadar son durum Nadal genelde 24-16 ve finallerde 14-10 öndeydi.


Yaptıklrı 2008 Wimbledon finalleri, uzun süre boyunca tenis analistleri tarafından şimdiye kadarki en büyük maç olarak övüldü. 2017 Avustralya Açık finalleri, tenis tarihinin en çok beklenen maçlarından biriydi, çünkü her ikisinin de zaten 30'lu yaşlarında olduğu gerçeğiyle birleştiğinde, tüm zamanların en iyileri listelerinde yer alma mücadelesi idi. Bu yaşlar teniste genellikle çoğu oyuncunun düşüşte olduğu veya zaten emekli olduğu zamandır.

Rafael Nadal 22 kez grand slam şampiyonu olmuştur. 4 gün önce 36 yaşına gelmiş olmasına rağmen Wimbledon’a katılmak istediğini açıkladı. Federer’in ise 20 grand slam şampiyonluğu bulunmaktadır.

Peki sizce onları bu kadar üzün süre uzun süre yüksek konsantrasyonda ve motivasyonda tutabilen şey nedir?


Federer’e göre en önemli 5 hayat dersi şu şekilde;

1-Kaybetmenin öğrenmenin verdiği aydınlanma kazanmanın verdiği kutlamalardan daha parlaktır

2-Eğer daha iyiye doğru gidemiyorsan daha kötüye gidersin

3-Amaçları kısa-orta uzun vadeli hedeflerle planlamak başarıya dönüşür

4-Stress altında sakin kalmak ve pozitif davranışa odaklanmak

5- Kendi güçlü yönlerini bilmek ve kendi güçlü yönlerine inanarak güvenmek

https://www.youtube.com/watch?v=lZAvaVZ69Bg


Angela Duckworth, başarılı olmak için çabalayan herkese, olağanüstü başarının sırrının sadece yetenek ve zeka değil, tutku ve sebatın özel bir karışımı olduğunu yazmıştı kitabında.


Yaptığınız her çaba, hedefiniz için eninde sonunda iki kez sayılır; Azim, IQ veya koşullar ne olursa olsun öğrenilebilir. Daha azimli olunmasını sağlamak için altı önemli etkene odaklanan bir de azim formülü bulunmakta; ilgi, çaba, umut, sebat, amaç ve tutku. Bu konunun en fazla çocuk yetiştirmede çok değerli olduğunu düşünüyorum, ne sıcak bir kucaklaşma ne de yüksek standartların tek başına işe yaradığını gözlemliyoruz hepimiz çünkü.


Ömür boyu ilgi nasıl tetiklenir? Federer’in röportajından yola çıkarsak başarıyı sadece doğal yeteneğin değil de pratik yapmanın ve tutkunun beraberce mümkün kıldığı ortaya çıkıyor. Konunun bu yönü belirli bir özel bir yeteneği olmayan herkes için ilham verici. Gerçek başarı bize neşe veren ve hayatımıza anlam katan girişimlere kendimizi adadığımızda ortaya çıkıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=H14bBuluwB8


Daha azimli olmak için kişinin bir takıntıya dönüştürecek kadar sevdiği bir amaca sahip olmasına gerek yoktur. Yalnızca zaman içinde tutarlı davranması gerekir. Azim örnekleri kendilerine uzun vadeli hedefler belirlemiş ve onları gerçekleştirmek için sabırla sürekli sürekli çalışmışlardır.
22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page