top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Serbest (Freelance) Çalışanların Yükselişi

👉Son birkaç yıldır, geleneksel iş yerlerindeki değişimleri (tasarım / çeviklik metodolojileri / hibirit çalışma koşulları) hep beraber yaşadık/yaşıyoruz. Büyük istifa dalgasının ve sessiz istifanın ardındaki faktörler sıklıkla konuşuldu. Peki işinden ayrılan pek çok deneyimli çalışan şu an ne yapmakta?

🌟Cevabı serbest çalışanların (freelance) sayısındaki artışta görebiliriz. Serbest çalışma pazarı Upwork'e göre, tam zamanlı serbest çalışanların sayısı Birleşik Devletlerde 2019'da %28'den 2020'de %36'ya yükseldi. Pandemi trendi hızlandırmış olsa da, yavaşlama belirtileri göstermiyor. Aslında, beş yıl içinde, 2027'ye kadar, Amerika Birleşik Devletleri'nde 86,5 milyon kişinin serbest çalışacağı tahmin ediliyor. Bu, toplam ABD iş gücünün yarışıma denk geliyor.

✨Gelişmiş ekonomilerdeki işverenler ciddi anlamda işgücü kıtlığı yaşıyor ve yeterli sayıda personel istihdam edemiyor. Aynı zamanda, uzaktan çalışmaya geçiş, iş gücü geliştirme ve yönetimine ilişkin yeni olasılıkların da önünü açmış durumda.

💫Bu değişiklikler, kuruluşları geleneksel istihdam uygulamalarını yeniden düşünmeye itiyor. En ileri görüşlü olan şirketler, tam zamanlı maaşlı bir işgücüne olan bağımlılıklarını azaltıyor ve giderek daha fazla, proje bazında beceri eksikliklerini giderebilecek talep üzerine profesyonellere yöneliyor.

🚩İnsan sermayesi yönetimi (HCM) teknolojisinde dünya lideri, bugün dünya çapında yöneticiler arasında işin geleceğini şekillendiren stratejileri ve öncelikleri inceleyen 2021-2022 Yönetici Anketi'nin sonuçlarını yayınladı. Buna göre;

· Yöneticilerin çoğunluğu (%53) önümüzdeki 12 ay içinde organizasyon içindeki ekiplerinin boyutunu artıracaklarını söylüyor ve %35'i bunu yapmak için esnek çalışanlardan yararlanıyor. Ekip boyutunu artırmanın ana sebeplerinden biri, hizmet talebine yanıt verme ihtiyacıdır (%56).

· İleriye doğru bakıldığında, %71'i önümüzdeki iki yıl içinde daha fazla uzaktan çalışanı işe alacaklarını kabul ederken, %63'ü kendi ülkeleri dışından işe alacaklarını kabul ediyor.

· Esnek ekonomi modeli yaygınlaştıkça, çoğunluk (%62) serbest çalışanların veya esnek çalışanların önümüzdeki 5 yıl içinde tam zamanlı çalışanların yerini önemli ölçüde alacağı konusunda hemfikir.

Bu arada işverenler, serbest çalışanları şirket kültürüne nasıl entegre edeceklerini ve işe alım süreçleri nasıl dönüştüreceklerini düşünmeleri gerekecek. Bunu başarabilmek için odaklanılması gereken alanları şu şekilde sıralayabilirim;

· Şirketlerin dijitalleşme süreçlerini tamamlamış olmaları

· Şirket kültürünün bu farklı çalışma modellerine sahip kişileri beraberce kapsayabilmesi

· Yetenek yönetimi ve yetenek tutundurma konuları

· Yöneticilerin, serbest çalışanlara liderlik yapabilme becerilerini geliştirebilmeleri.


56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page