top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Tutumunuz Hayatınızı Değiştirir

"Kendinizi dünyaya gösterdiğinizde ve yeteneklerinizi sergilediğinizde, doğal olarak her türlü küskünlük, kıskançlık ve diğer güvensizlik belirtilerini uyandırırsınız... hayatınızı başkalarının önemsiz duyguları için endişelenerek geçiremezsiniz." diyor Robert Greene ve Anton Chekhov'un sözünü hatırlatıyor;"İnsan ancak ona nasıl biri olduğu gösterildiğinde daha iyi hale gelecektir." 

Tutumunuz Hayatınızı Değiştirir ⬇


"Gerçekleştirilmemiş potansiyelden daha ağır bir yük yoktur" diyor Charles M. Schulz.


🔦Bu yaklaşımlar bizi bir şekilde japonların İkigai inanışına götürüyor. İki(hayat), Gai(hedef ve amaç) anlamına geliyor. Yani İkigai sözcüğünü Türkçeye yaşama amacı olarak çevirebiliriz.


🎗Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanıyor ve herkesin ölmeden önce kendi İkigasini bulması gerektiğini düşünüyor. 


✅Birinci olarak sevdiğiniz şeyi mutlaka yapıyor olmalısınız. Eğer sevmediğiniz bir şeyi yapıyorsanız bu sizin İkigainiz değildir. Sevmek çok göreceli bir kavram. Peki, yaptığımız her şeyi sevmeli miyiz? Aslında amacınızı hedefinizi ve hayalini kurduğunuz büyük resmi sevmelisiniz. O zaman yapmaktan hoşlanmadığınız şeyleri de yapabiliyor olacaksınız.


✅İkinci olarak sadece sevdiğiniz şeyi yapmak değil, yaptığınız şey de iyi de olmanız gerekiyor. Yani siz müziği seviyorsunuz, şarkı söylemeyi de seviyorsunuz ama sesiniz kötüyse bu da İkigainiz değildir.


✅Üçüncü olarak İkigainiz hem sevdiğiniz şey, hem iyi yaptığınız şey hem de para kazandığınız şey olmalı. Yoksa yine İkigainiz değildir. Müziği seviyorsunuz, iyi şarkı söylüyorsunuz ve para da kazanıyorsanız işte İkigai için son maddeye geçiyorsunuz demektir.


✅Dördüncü olarak yaptığınız şeyin dünyaya da bir faydası olmalı. Müziği seviyorsunuz, iyi şarkı söylüyorsunuz ve para da kazanıyorsunuz ama dünyanın müziğe ihtiyacı var mı? Tabii ki var. İnsanların duygularını uyandırmak, onlara farkındalık katmak, onlar da bazı hisseleri uyandırabilmek büyük bir güç. İşte o zaman İkigainizi buldunuz.


🔢İkigai için yapmak istediğiniz işin mutlaka bu dört unsuru kapsıyor olması lazım yoksa ikigai değildir. Bugünden itibaren ikigainizi bulmaya başlayın. İkigainizi bulduğunuzda çok daha tutkulu, enerjik, motive ve mutlu olacaksınız.


📌İkigainizi bulduğunuz zaman artık motivasyon arayışı içinde olmanıza gerek kalmayacak çünkü artık motivasyonunuz bir an önce o güne başlamak olacak.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare

Kommentare konnten nicht geladen werden
Es gab ein technisches Problem. Verbinde dich erneut oder aktualisiere die Seite.
bottom of page