top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Varsayımlar

🎪Richard J. Wiseman Birleşik Krallık'taki Hertfordshire Üniversitesi'nde kamusal anlayış psikolojisi profesörüdür. 2011 yılında yazdığı, Paranormality adlı kitabında Wiseman sadece bir iddiaya bakmakla ilgilenmiyor. O bize ne kadar kolay aldanabileceğimizi, ne kadar kolay kandırılabileceğimizi ve başkalarını kandırabileceğimizi göstermekle de ilgileniyor.🎨Wiseman'ın çalışmalarının çoğu deneyimsel olma eğiliminde; çünkü o, 45 dakikalık bir konuşmayla görüşlerini aktarmaya çalışmak yerine, insanları dışarı çıkarmayı, tartışmayı, araştırmayı ve çalışmalarının sonuçları hakkında düşünmeye yönlendirmeye tercih ediyor. Yırt At, 59 Saniye, Şans Faktörü, Quirkoloji onun en ilginç ve yenilikçi deneysel psikolog olarak sunduğu eserlerden bazıları


📐2023 de yapılan yeni bir çalışma, insan görsel sisteminin beyni, çevrelerindeki dünyadaki nesnelerin boyutları hakkında yanlış varsayımlar yapması için 'kandırabildiğini' gösterdi. https://www.sciencedaily.com/releases/2023/05/230509122104.htm

Profesör Tim Meese şunları söylüyor: "Sonuçlarımız, insan görüşünün algısal ölçeği anlamak için odak bulanıklığından yararlanabildiğini ancak bunu kabaca yaptığını gösteriyor."


🔎İnsanlığın bilgiye ulaşma hızının arttığı ama enteresan bir şekilde merakın azaldığı, bilgi dezenformasyonu içinde algılamadaki odak bulanıklığı sebebiyle kandırılmaya ne kadar müsait olduğu da keşfedilmişken, gerçekliğe ulaşmak isteyenlerin çok daha fazla çaba göstermesini gerektirecek.


🖼OpenAI'ın yakın bir zamanda kullanıma çıkacak son ürünü Sora'yı pek çoğunuzun duyduğunu düşünüyorum. Sora, komutla insan elinden çıkmış gibi fotoğraf, çizim ve şiir üretebilen yapay zeka teknolojisinin bir sonraki evresini temsil ediyor. Sora ve ona benzer ortaya çıkacak diğer uygulamalar bizi gerçek ile mizansen arasındaki ayrımı yapamaz hale getirecek.


Umutlu Pazarlar🌷

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page