top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Vazgeçmek Özgürlüktür

Günümüzün hız dünyasında liderlik iletişiminde, uyumlanma ve hizalanma ile ilgili ihtiyaçlar çığ gibi büyümekte. Bütün bunlara bir de karşımızdaki olaya veya kişiye odaklanabildiğimiz sürelerin sürekli kısalmasından dolayı artarak devreye girmeye başlayan bilinçdışı önyargıları da eklediğimizde liderlik iletişimin marka iletişiminden hiçbir farkının kalmadığını düşünüyorum. Ali Saydam üst başlıkta iletişimin el kitabı olarak sunduğu bu eserde artık saldırgan hale gelmiş varsayım ve ön kabullerden vazgeçmeden özgürleşmek ve dolayısıyla 'düşünmenin' mümkün olmadığını iddia ediyor.

Kitapta cevapları aranan sorular şu şekilde;

  • Gerçekliğimizin 'değer'ine yakışan algılamayı nasıl oluştururuz?

  • Kendimizi farklılaştırarak ön plana çıkaracak "değer"ler nelerdir?

  • Yönetici mi, yoksa lider mi olmak gerekir?

  • İnsan 'kaynak' mıdır, 'kıymet' midir?

  • Marka ruhunun altını çizmek için nelerden vazgeçmeliyiz?

  • Kriz iletişiminde bireysel sezgi, deneyim, hız ve becerinin rolü nedir?

  • İtibar, özellikle zor günlerde insanları da kurumları da nasıl korur?

İçinde bulunduğumuz dijital çağda liderlik yetkinlikleri arasında yer alan değer vaadi sunmak, ilham vericilik ve etki yaratma becerisine olan ihtiyacın daha arttığını düşünmekteyim. Bu bahsettiğim üçleme de bizi direkt olarak olarak marka kavramına götürüyor. Dönemin liderlerinin icra performanslarını arttırmak ve kariyer gelişimi ile sürdürülebilirliğini sağlamak için kişisel markalarına olan yatırımı da arttırmaları gerekiyor.


Kişisel marka oluşturmanın en önemli öğelerinden bir tanesi marka ruhunun altını çizmek ve nelerden vazgeçilmesi gerektiğinin tespitidir. Aynı şekilde tüm iletişim faaliyetlerinde iş hedefleri doğrultusunda odaklanılan ne varsa hangilerinden ve nelerden vazgeçileceğinin belirlenmesi gerekir. Bunların başında da ön yargılar ve kemikleşmiş "değişmezler" den kaynaklanan yaklaşım ve uygulamalar gelir. Kendi bilincimiz ve seçimimiz dışında yerleştirilmiş olan bu tür varsayım ve ön kabullerden kurtulmaksızın özgürleşmek, yeni düşünmek ve dünyayı dünyaya göre değil de kendimize göre okumak mümkün değildir -Ali Saydam-24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page