top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Yapay Zekanın Emekliye Ayıracağı İlk Meslek...

📂Geçtiğimiz ay Bill Gates, San Diego'daki ASU+GSV Zirvesi'nde yapay zekanın emekliye ayıracağı ilk mesleği açıkladı. Milyarlarca dolar yatırım yaptığı yapay zeka teknolojisiyle gündeme gelen Bill Gates, yapay zeka öğretmenlerinin insan öğretmenlerin maliyetinden daha ucuz olacağını belirterek teknolojinin 18 ay içinde büyük gelişme göstereceğine değindi. Yapay zekanın "herhangi bir insanın yapabileceği kadar iyi bir öğretmen olacağını" söyledi.⌛Gates, ChatGPT'nin 1980'de grafiksel bir kullanıcı arabirimiyle tanıştığından bu yana kendisinin ‘devrim niteliğinde’ olarak değerlendirdiği tek teknoloji olduğunu belirtiyor. Bill Gates, gelecekte ChatGPT'nin size yardım edecek beyaz yakalı bir çalışana sahip olmak' gibi olacağını söylüyor.📌Gates, İnsanlar pek çok konuda hâlâ ChatGPT'den daha iyi olsa da, bu yeteneklerin fazla kullanılmadığı birçok iş kolu var” diye belirtiyor. Satış ve belge işlemedeki işlerin karar vermeyi gerektirdiğini ancak sürekli öğrenme yeteneği gerektirmediğini ve yapay zekanın ‘insanları bu işi daha verimli yapmaları için güçlendirmek amacıyla’ veri kümeleri kullanılarak eğitilebileceğini aktardı.


🔌Bill Gates ayrıca yapay zeka öğretmenlerinin maliyet faktörünü de vurgulayarak, bire bir insan eğitiminden daha ucuz ve daha erişilebilir olacaklarını söyleyerek yapay zekanın insan gücünden daha ucuz olacağını vurguladı. Gates sözlerine devam ederken, "Bu bir seviye belirleyici olmalı. "Çünkü bir öğretmene erişmek çoğu öğrenci için çok pahalı. Özellikle de bu öğretmenin yaptığınız her şeyi uyarlaması, hatırlaması ve tüm çalışmalarınıza bakması." dedi.


💻Microsoft destekli OpenAI, ChatGPT'yi ilk olarak Kasım 2022'de halka sundu. O zamandan beri Google, kendi üretken yapay zekası olan Bard'ı piyasaya sürerken Microsoft da kendi arama motoru olan Bing'in yapay zeka tarafından desteklenen yeni bir sürümünü kullanıcıların kullanımına sundu.


💾Gates, bağlamsal anlayış ve soyut muhakeme eksikliği, insanlar tarafından kötü niyetli kullanım olasılığı ve süper zeki yapay zeka riski dahil olmak üzere üretken yapay zeka hakkındaki endişelerin ‘anlaşılabilir ve geçerli’ olduğunu da belirtiyor.


🏛️Beyaz Saray, yapay zekanın riskleri hakkında öncü şirketlerin CEO'larıyla toplantı yaptı. Toplantıya katılanlar arasında Alphabet (Google) CEO'su Sundar Pichai, Microsoft CEO'su Satya Nadella, Anthropic CEO'su Dario Amodei ve OpenAI CEO'su Sam Altman bulunuyor.


🏳️Sızdırılan bir Google belgesi, Google'ın gelişmelerden ne kadar korktuğunu gösterdi. Bu belge bir yorum değil, Google'ın kendi fikrini yansıtıyor. Belgede "ücretsiz, sınırsız alternatiflerin kalitesi arttığında, insanlar sınırlı bir model için ödeme yapmayacaktır" deniyor.💵Sam Altman, OpenAI'ın kendi kendini geliştirebilecek kadar gelişmiş bir genel yapay zeka (AGI) geliştirme hedefine ulaşmak için önümüzdeki yıllarda 100 milyar dolara kadar fon toplamaya çalışacaklarını söyledi.


Bence pek çok mesleği zor günler bekliyor!

135 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page