top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Yelkenli Kullanan Liderlerin Keşfettikleri

Güncelleme tarihi: 21 Ağu 2022

Bu güzel pazar gününde yelkenliler ve yelkencilik sayesinde Liderlik için edinilebilecek iç görüleri 7 başlıkta özetlemek istedim.


1- Rüzgar çoğu zaman sizin istediğiniz yönde esmez. Rüzgara karşı gidebilecek bir tekne formuna ihtiyaç duyarsınız (yelkenlilerin gövde altında salması olur ve tekne ağırlığının 3 te birini oluşturur) Bence bu ekip kültürü oluşturmaktır.


2- Yola çıkmadan önce varacağınız limanı belirlersiniz. Kıyıdan uzakta demirleyecekseniz, (hele Akdeniz'de iseniz) yılın hangi döneminde olduğunuza bağlı olarak uygun demirleme alanını öğrenmeniz gerekir. Tekne kalabalıksa hedefi beraber belirlemek gerekir. Bence bu ne istediğini bilmek ve hedef koyabilmektir.


3- Varılacak yer belirli ise rota çizilir, bunun için hava şartlarının ve rüzgar hızlarının, ileriki tarihli tahminlerin bilinmesi gerekir. Rüzgara göre tahmini varış süresi belirlenir. Bence bu vizyon ile ilgilidir. Vizyonun gelişmesi için işimizi etkileyecek tüm gelişmeler takip edilmelidir.


4- Yelkenlide skipperlık (kaptan denmez aman dikkat) yapacak herkesin telsiz eğitimi alması şarttır. Bence bu kriz durumunda iletişim becerisidir.


5- Denizde her şeye hazırlıklı olmak gerekir. Bu yüzden yelkenlide özellikle devrilecek dağılacak tüm eşya ve ekipman yolculuk öncesi bağlanıp düzenlenir. Denizde zorlu bir durumda kaldığınızda ne yapılacağıni öğretecek zamanınız olmayabilir. Ben bunu ekip üyelerinin gelişimi ile ilişkilendiriyorum. Otonom hareket edebilen yetkilendirilmiş çalışanlar için gelişim planı hazırlamak gerekir.


6-Yelken ekibi uyumlu olursa, varacağı yere hem sorunsuz hem de keyifli bir koordinasyonla ulaşır. Ekip üyelerinin ihtiyacı olan psikolojik güvenliğin sağlanması çok önemlidir.


7- Akla gelebilecek bütün önlemleri alsanız da, deniz işte... Hiç beklenmedik bir şey yaşayabilirsiniz. Sorunları çözmek için yaratıcı düşünce ile problem çözme konusunda antrenmanlı ve istekli olmak gerekir.


Madde sayısı arttırılabilir. Benim aklıma gelmeyenleri siz ekler misiniz?

Arif Gurdenli senin ekleyeceğin bir şeyler mutlaka olacaktır.


İyi pazarlar...


33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page