top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Yeni Başlangıçlar

☄Hepimiz kendi hayatlarımızın kahramanlarıyız. Binlerce yıldır var olan kahramanlık öyküleri, mitler, destanlar ve halk hikayelerini inceleyen Joseph Campbell, hemen hepsinin anlatımında ortak yönler olduğunu, her kahramanlık anlatımın farklı desenlere sahip tek bir anlatı olduğunu savunmaktadır. Dünyanın pek çok yerindeki simgelerin konuşmasına izin veren bir bakış açısı ile insanın kahramana dönüşüm sürecini Kahramanın Yolculuğu kitabında “Monomit” kuramıyla özetlemektedir.📜Bulunduğu koşullar içinde huzursuz ve mutsuz olan insanın, çıktığı yolculuk ve yaşadığı maceralarla kahraman hâline gelen insan yolculuğunun sonunda kendine kattığı değerlerle sıradan dünyaya dönüş yapar.


Kahramanın Yolculuğu boyunca 3 tema ve 17 özel adım şu şekildedir.👇


✳️Maceraya Çağrı

1. Macera Çağrısı: Bir şey, birisi, bir sorun, bir tehdit ya da bir fırsat kahramanın yaşamını kesintiye uğratır.

2. Çağrının Reddi: Konfor alanından çıkmak veya korkularıyla yüzleşmek istemeyen kahraman, harekete geçmekte tereddüt eder.

3. Doğaüstü Yardım: Bir akıl hocası figürü, kahramana macera çağrısını kabul etmesi için ihtiyaç duyduğu araçları ve ilhamı verir.

4. İlk Eşiği Geçmek: Kahraman, arayışına başlar.

5. Yeniden Doğuş: Kahraman geri dönülmez noktayı geçer ve ilk büyük engelle karşılaşır.


❇️Kahramanın Denemeleri

6. Sınav Yolu: Kahraman, dönüşümü için bir dizi sınavdan veya sıkıntıdan geçmelidir. Çoğu zaman, kahraman bu testlerden en az birinde başarısız olur.

7. Mentor ile Buluşma: Kahraman, kendisini çağıran ve yolculuğuna devam etmesine yardım eden müttefikle tanışır.

8. Baştan Çıkarıcı Durumlar: Kahraman, arayışından vazgeçme ya da sapma eğilimine girer.

9. Geçmişle Yüzleşme: Kahraman, yolculuğunun nedeni ile, şüpheleri ve korkularıyla ve hayatını yöneten güçlerle yüzleşir. Bu, her hikayede önemli bir dönüm noktasıdır: Önceki her adım kahramanı buraya getirmiştir ve ileriye doğru atılan her adım bu andan kaynaklanmaktadır.

10. Apotheosis: Yüzleşmenin bir sonucu olarak, kahraman amaçlarını veya becerilerini derinlemesine anlar.

11. Nihai Ödül: Artık yeni yeteneklere sahip olan kahraman, maceranın en zor kısmındaki mücadeleyi kazanır.✅Kahramanın Dönüşü

12. Dönüşün Reddi: Yolculuk zaferle sonuçlanmışsa, önceki yaşamının sıradan dünyasına dönme konusunda isteksiz olabilir.

13. Büyülü Kaçış: Kahraman, arayışının nesnesiyle birlikte kaçmalı ve onu kaptırmamalıdır.

14. Dışarıdan Gelen Kurtuluş: Kahraman eve dönebilmek için bir rehberden yardım alır.

15. Dönüş Eşiğinin Aşılması: Kahraman, sıradan dünyaya başarılı bir dönüş yapar.

16. İki Dünyanın Efendisi: Kahramanın içinde olduğu maddi dünyayı, kazandığı ruhsal aydınlanma ile dengelemesi anlamına gelir.

17. Yaşama Özgürlüğü: Kahraman hayatıyla barışık yolculuğuna devam eder.✨Kendi hayatlarımızın kahramanı olarak, bu döngüdeki adımlar kişisel olarak büyüme, gelişme, hayatta anlam bulma ve kendine inanma ihtiyacının da formülüdür bence. Siz ne dersiniz?

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page