top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Sıra Dışı ve Cesur Fikirler Nasıl Ortaya Çıkıyor?

🈸 Japon Havayolları büyük bir deneysel çalışmaya hazırlanıyor.

Sloganları; iç çamaşırlarını ve diş fırçalarını paketleyin, ancak varışta tüm kıyafetlerinizi kiralayın ve çevre dostu olmayan bavuldan kurtulun.!


🉐 Geçtiğimiz çarşamba günü başlayan bir yıl süren deney kapsamında, Japan Airlines (JAL) ile seyahat eden yolcular sezona, bedene, formaliteye ve renk şemasına göre kıyafet kiralayabilirler.


🉑 Program kapsamında, Japonya'ya gelecek bir ziyaretçi, kıyafetlerini iki hafta boyunca kullanmak üzere bir aya kadar önceden rezerve edebilir. Gezginler, uygun giysilere sahip olduklarından emin olmak için ziyaretlerinin amacını belirtebilir.


㊗ Perakendecilerden gelen fazla stok ve ortak bir şirket tarafından toplanan ikinci el giysilerin bir kombinasyonu olan kiralık giysiler, varıştan önce bir otele veya Airbnb konaklama birimine teslim edilecek ve ziyaretin sonunda yıkanıp geri dönüştürülmek üzere toplanacak.


🈴 JAL ve Sumitomo tarafından yönetilen ve "Her Yerde Giyilebilir" olarak bilinen deneme planı, sürdürülebilir turizmi teşvik etme girişimi olarak sunuldu.


📌13 aylık deney boyunca JAL, planın yolcuların çantalarının ağırlığında genel bir azalmaya neden olup olmadığına dair veri toplayacak.


🈺 Kıyafet kiralama sistemini yöneten site, bir uçuş yolcusunun bagajındaki 10 kg'lık bir azalmanın, karbondioksit emisyonlarında tahmini 7,5 kg'lık bir azalma ile sonuçlandığını iddia ediyor. Referans olarak CO₂ emisyonlarında 7,5 kg'lık bir azalmanın, 78 gün boyunca saç kurutma makinesi kullanmaktan vazgeçmeye eşdeğer olduğunu ekliyor (kurutma seansı başına ortalama 10 dakikalık kullanıma göre).


☑ Planlama, pandemi sırasında girişlerini katı bir şekilde sınırlayan Japonya, kapılarını yeniden açtıktan sonra, Japonya'ya gelen ziyaretçilerde salgın sonrası patlayıcı bir büyüme döneminde başlatıldı.


㊙ Günümüzde paylaşım ekonomisi etkilerini ve tüketici için olumlu sonuçlarını farklı sektörlerde deneyimlerken konunun hem sürdürülebilirliğe hizmet etmesi hem de bireysel duyarlılık ile kişisel katkı sunma fırsatı sağlamasını sağlayacak şekilde hepsini birden aynı potada birleştirilebilmesini çok başarılı buldum.


☸ JAL geçmişteki pek çok yaklaşımı sebebi ile de vaka analizlerine konu olmuş bir havayolu (umarım THY’nin yükselişi için de akademik bir vaka analizi çalışması yapılır). Bu açıdan bakarsak şirketlerin inovatif çözümler bulması, çalışanlarının girişimciliğini geliştirmesi eğitimlerle, çalıştaylarla gerçekleşmiyor, konunun şirket kültüründe karşılığı olması gerekiyor.

🉐 Başarısız olma cesareti, korkusuz liderin ve kurumların en güçlü özelliklerinden biri. Çünkü başarısız olma cesaretinin arkasında ahlaki cesaret yatıyor. Engeller, çevre baskısı, sosyal normlar, hatta zulüm veya tehditler karşısında doğru şeyi yapma cesaretini içeriyor.


㊗ Sıra dışı ve cesur fikirler için trendleri iyi okumanın yanı sıra inovasyon kültürüne ve başarısız olma cesaretine de sahip olmak gerekiyor. Geçtiğimiz gün Emre Başkan yazısında; dünyayı konfor alanının dışına çıkma cesareti gösterebilen insanlar ve kurumlar değiştirebilir demişti. Kesinlikle katılıyorum.


Mutlu Pazarlar 🌷

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page