top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Amerika'da Neler Oluyor? - Silikon Vadisi Bankasının Batışı

Güncelleme tarihi: 23 Oca

💥Silikon Vadisi Bankasının batışının ardından ABD’de dün bir banka daha battı. Bankaların batışı 2008 yılından sonra yaşanan en büyük krizi işaret etmekte. Batan Silikon Vadisi Bankası aktif büyüklük olarak 200 milyar dolar ile ABD’de 16. sırada olan bir bankaydı.🎃Yaşanan krizi derinleştiren en büyük sebep aktifinde bulundurduğu mevduatların % 89’unun sigortasız olması! Olayın ABD maliye bakanı Janet Yellen’in bankaları kurtarmayacağız açıklamasının sonrasında olması ve hemen ardından New York Merkezli Signature isimli bankanın da batması (onun da aktif büyüklüğü 110 milyar dolar civarındaydı) oldukça düşündürücü. Bankalar şu anda şubelerini kapatmış durumda ve yönetimlerine kayyum ataması gerçekleştirildi. ABD’de yeni regülasyon kurallarının yakında açıklanacağı aktarılıyor.


♠️Silikon vadisi bankası 1983 yılında kurulduğundan beri hi-tec denilen ileri teknoloji, dijitalleşme ve yeni dijital uygulamalar (app) ve sağlık sektöründeki biyo-teknoloji konusunda hizmet veren şirketleri finanse etmekteydi. Hizmet verdiği firmaların burada belirtilen konularda ABD’nin % 50 sini oluşturduğu belirtiliyor. İflaslara sebep olarak ise bankaların risk yönetimini iyi yapamaması ve çok uzun vadeli hazine kağıtlarına yatırım yapması gösteriliyor. (geçen seni teknoloji hisselerindeki ve kripto para borsalarındaki düşüş de dikkate alınmalı)


⚠️Bilindiği üzere uzunca bir süredir FED faiz arttırımı yapıyor. (Ekonomi çok hızlandığında ve varlık fiyatlarında oluşan balonlar ekonomiye zarar vermeye başlayınca FED, faizleri artırıp ekonominin hararetini alarak tekrar rayına girmesini sağlıyor.)


🚩FED'in gösterge faizleri artırmasındaki hedefi ekonomi genelinde kredi maliyetlerinin artmasını sağlamak. Faizler yükselince kredi maliyetleri hem şirketler hem de tüketiciler için artıyor. Bu sebeple bireyler borçla yapmayı planladıkları projeleri erteliyor.


🏁Diğer taraftan daha yüksek faiz geliri elde etmek isteyenleri de tasarrufa teşvik ediyor. Bu da sirkülasyondaki para miktarını azaltıyor. Böylece ekonomik aktivite yavaşlıyor ve enflasyon düşüyor.


Yaşananlardan en fazla faydalanan şu anda fintech'ler. 👉https://lnkd.in/d3qRdrWR


🪶Amerikan Hazine bonoları ise, artan faizler yüzünden değer kaybediyor. Bankaların almak zorunda oldukları bonolar sebebi ile toplam kaybın 600 milyar doların üzerinde olduğu söyleniyor. Ama bunun bankacılık sektöründe 2008 tipi bir krize tek başına neden olmayacağı öngörülüyor.


💣Şimdi herkesin merakla cevabını beklediği soru FED faiz artışı yapmaya devam edecek mi yoksa duracak mı? Ben doların değerinin korunması ve Amerikadaki enflasyonla mücadele için önlemler alıp, devam edeceklerini düşünenlerdenim. Ama bu beklentim maalesef bizim ülkemizin ekonomik kırılganlıklarını, risk primlerini arttırarak enflasyona neden olup büyümeyi yavaşlatmasını beklemek anlamına geliyor.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page