top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Big Mac Endeksi ile Satın Alma Gücü Tahmini

Güncelleme tarihi: 6 Tem 2023

🍔 Big Mac endeksi, farklı ülkelerdeki bir Big Mac hamburger fiyatını karşılaştıran, yaygın olarak tanınan ve iyi bilinen bir endekstir. Endeks, The Economist dergisi tarafından 1986 yılında ülkeler arasındaki satın alma gücü paritesini (SAGP) kolayca ölçmenin bir yolu olarak oluşturuldu. The Economist tarafından düzenli olarak güncellenen Big Mac endeksi, küresel ekonominin ve döviz piyasalarının durumunun bir anlık görüntüsünü sağlıyor. 📈 Bunun arkasındaki fikir, dünya çapında tanınan bir fast food ürünü olan bir Big Mac'in herhangi bir ülkede kabaca aynı maliyete sahip olması gerektiğidir. Big Mac Endeksi, yalnızca bir öğeyi hesaba kattığı ve barınma, ulaşım ve sağlık hizmetleri gibi diğer hususları dikkate almadığı için, birçok ekonomist ve finans uzmanı tarafından eleştildiği için SAGP'nin mükemmel bir ölçüsü değildir.


💵 Bununla birlikte, farklı ülkelerdeki mal ve hizmetlerin görece karşılanabilirliği hakkında genel bir bakış sağlar. Big Mac endeksi, SAGP'nin resmi bir ölçüsü olmasa da, para birimlerinin değerini karşılaştırmak için yaygın olarak kullanılan ve tanınan bir araç haline gelmiştir.

https://www.economist.com/big-mac-index

🎃 Endeks insanlara farklı para birimlerinin göreli değerini ve farklı ülkelerin satın alma gücünü anlamaları için ilginç ve eğlenceli bir yol sağlıyor ve bu nedenle ekonomiyi daha geniş bir kitle için daha erişilebilir ve çekici hale getiriyor.


🌠 Türkiye Big Mac fiyatını dünya ortalamasıyla kıyaslamak TL'nin değerine dair bilgi içeriyor. Big Mac'in TR fiyatı 2004-2016 arasında pahalı 2017-2023 arasında ise ucuz görünüyor.


📌 Bir Big Mac Türkiye'de temmuz ayının ilk günlerinde 88,00 lira ve ABD'de 5,36 ABD dolar. Zımni döviz kuru buna göre 16,41'e denk geliyor. Bununla beraber gerçek döviz kuru arasındaki fark olan 9,64 (Kuru 26,05 olarak aldım) Türk lirasının alım gücünün %34 oranında daha düşük olduğunu gösteriyor. 🙄

(Not: Big Mac fiyatını temmuz ayı için 88 TL olarak aldım.)78 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

NVIDIA

bottom of page