top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Hasta Toplumlar

Felsefe, İnsan ve Toplum, Sosyal Bilimler kategorilerinde eserler yazan Robert B. Edgerton günümüz toplumsal yapısının çıkmazlarının yanı sıra evrimsel geçmişimizi anlamak için hayati öneme haiz kültürel hatalı adaptasyon konularını irdelemiştir. (Kültürel adaptasyon teorisi, bir kişinin yeni bir kültüre asimile olması için geçen süreç ve zamanı ifade eder. https://lnkd.in/gydCVtTV ; https://lnkd.in/gKzaYKDf)


Robert B. Edgerton "Kültürel evrimin insanların ihtiyacını karşılayan geleneksel inanç ve uygulamaları üreten bir doğal seleksiyon süreci tarafından yönetildiği" savını ortaya atan ve alevli tartışmaları başlatan kişi olmuştur.


Robert Edgerton, ilkel toplumların sömürgecilik tarafından yozlaştırılmadan ve ezilmeden önce mutlu ve sağlıklı oldukları fikrine meydan okumaktadır. Yaptığı etnografik yazı incelemelerinden sonra bu sözde masum toplumların çoğunun zalim, kafası karışmış ve yanlış yönlendirilmiş olduğunu tesbit etmiştir


Doğan Cüceloğlu; "Bu kitap bir çok antropoloğun toplumların doğuştan iyi adapte olmuş sistemler olduğu dair inancına çok etkili bir meydan okumadır ve ayrıca göreceli olarak diğer toplumların hasta olarak asla tanımlanamayacağı efsanesinin yanlış olduğunu ispatlamaktadır." diye belirtmektedir yazdığı önsözde.


Bu kitapta toplumların devam eden gelenek ve göreneklerinin her zaman toplumun yararına olmadığını, bazı durumlarda gelenek ve göreneklerin bir toplumu hasta edip yok ettiği örnekler ile açıklanmaktadır. Keyifli okumalar dilerim..16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page