top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Sürdürülebilir Mükemmellik

Güncelleme tarihi: 3 Mar

🏀NBA oyuncuları için maç öncesi bir rutine sahip olmak oldukça yaygındır. Kendine has küçük numaraları olan bazı oyuncular, doğru zihniyette olduklarını bilmek için, maçlar öncesinde ihtiyaç duydukları güveni elde ederler. En çok tanınan ritüellerden biri LeBron James'in havaya tebeşir tozu atmasıdır.


🎉Lakabı Kral "King"olan LeBron bu sabaha karşı Denver ile oynadıkları maçta NBA tarihinde 40.000 sayıya ulaşan tek oyuncu da oldu. 3 farklı takımda finaller MVP'si olan NBA tarihindeki tek oyuncu olma rekoru da hala ona ait.🏆Bunu başarabilmek için 39 yaşına gelmesine rağmen 21 sezonda ligde en uzun süreli yüksek performansı kesintisiz olarak gerçekleştirdi. 82 yıllık NBA tarihinde ligde yer alan tüm oyuncuların %34 üne karşı sahaya çıktı. Ligde oynamış tüm oyuncuların 1/3'ü! inanılmaz. Zaten son yıllarda çokça baba oğul karşı karşıya oynadığı rakiplerin capsleri dolaşıyordu ortalıkta. https://www.youtube.com/watch?v=2_EQ5F9suBM


🎇İlerlemiş yaşına rağmen gençliğindeki istatistiklerini sürdüren Le Bron geçenlerde birkaç yıl daha oynamak istediğini de söyledi. Hatta kendi oğlu ile aynı takında oynamak istediği de bilinen bir gerçek. https://www.dailymail.co.uk/sport/nba/article-11725949/LeBron-James-vows-play-couple-years-NBAs-time-leading-scorer.html


⚡Zirvede kalmak için zirveye çıkmak isteyen herkesten daha fazla çaba göstermek üstelik bunu hem zihin hem mental hem de bedensel olarak aynı anda yapabilmenin örneğini görmekteyiz. Çünkü her maça çıkarken ona kendini kabul ettirmek isteyen başka bir oyuncu veya ona meydan okuyan yeni yıldız adayı oyuncuya karşı çıktığı her maçta karşılık vermesi gerekiyor.


🆒Kral olarak maça çıkması ona maçı kazandırmıyor. Çıktığı her maçta neden kral olduğunu yeniden göstermesi gerekiyor. Şimdiye kadar üzerinde konuşulan diğer NBA yıldızlarından en önemli farkı maçı kazandıran o son sayıyı kendisinin atıp atmamasını önemsemiyor, takım arkadaşına bırakabiliyor.


❕Belki de bu yüzdendir ki diğer tüm büyük NBA oyuncularına "goat" bir alfa erkeği benzetmesi yapılırken bu Lebron için akla gelen ilk şeylerden biri değil, onla oynamanın görece eğlenceli olduğunu bile söylenebiliyor. Ama bu sizi yanıltmasın, en az "goat" kategorisindeki diğer önemli yıldızlar kadar ekip arkadaşının işe kendi kadar odaklanmasını ve kendini geliştirmek için zorlamasını bekliyor.


🎯Özetlemem gerekirse; sürdürülebilir mükemmellik mümkün eğer kendini sürekli hazır olma durumu ve adaptasyon için "durmadan" zihinsel-ruhsal-bedensel olarak geliştirmeye devam edersen, paylaşmayı başarabilirsen ve çevrendeki herkesin kendisinin en iyisi olması için yardım edersen başarabilir hale gelir.


Mutlu Pazarlar 🌷

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page