top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Liderler ve Hobileri

Konusu ne olursa olsun hobilerine inanan iş liderleri, bu hobilerini tutku ile sürdürdüklerinde CEO/Liderlik rollerinde daha iyi performans görmelerine yardımcı olmaktadır. Bu, Frontiers in Psychology tarafından Fortune 500, S&P 500 veya ABD'deki benzer şirketlerin 16 CEO'su ile yapılan röportajları analiz eden bir araştırma çalışmasından elde edilen kilit bulguydu. https://lnkd.in/dduCiKCX


Hobinizin hizmet ettiği üç büyük amaç:


💪Stresi yönetmenize yardımcı olur

Aktif ve tatmin edici hobiler ayrıca vücudun çalışma periyotları arasında iyileşmesini ve stresi daha iyi yönetmesini sağlar.

Bu, bir hobinin daha iyi iş-yaşam dengesi yaratmanın ve kendinizi fişten çekmenin bir yolu olarak nasıl işlev görebileceğini gösteriyor; kanepede dinlenmek gibi pasif bir aktivite aynı şekilde sağlayamıyor.


☝Kimliğinizi geliştirir

Kariyerinizde bazı aksilikler yaşadığınızı ve rolünün tek kimliğiniz haline geldiğini hayal edin. İş dışında ikinci bir hayata sahip olmak, öz değerinizin yalnızca profesyonel yaşamınızda elde ettiğiniz başarıya bağlı olmadığının bir hatırlatıcısı olabilir.

Bazı CEO'lar için iş dışı tutkuları onlara bir özgürlük duygusundan fazlasını sağlar - zaman içinde onlara ikinci bir kimlik verir veya liderlik konusunda farklı bir bakış açısı verir.


🙌Liderlik hakkındaki yaklaşımlarınızı geliştirir

Araştırmada CEO'lar, kişisel ilgilerinin, kendi rollerine çevrilebilecek bir "zihinsel dayanıklılık" duygusu geliştirdiğini bildirdi. Bir katılımcı, “Spor size nasıl sebat edeceğinizi öğretir. aksiliklerle ve tuzaklarla başa çıkabilmeniz gerekir” dedi.

Bazı hobiler, bu görevle uğraşırken ortaya çıkan iç görüleri size sağlayabilir - yarınki iş toplantısı için bir fikir veya işle ilgili bir konuyu ele almak için alternatif bir yaklaşım kadar basit olabilir.


PayPal'ın Başkanı ve CEO'su Dan Schulman için hobisi sadece bir eğlence kaynağı değil, aynı zamanda öğretici. “Dövüş sanatlarından liderlik hakkında örgün eğitimimden öğrendiğimden daha fazlasını öğrendim” diye düşünüyor.


Hobi sahibi olmanın diğer tüm faydalarını anlatan bir link de bırakıyorum buraya https://lnkd.in/djc4BTf7


53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page