top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Rembrant ve Hikayecilik

Rembrandt, dünyanın en tanınmış sanatçılarından biridir ve göz kamaştırıcı kompozisyonlar üretmek kadar hassas portreler oluşturmakta da aynı derecede ustadır. Hollanda'nın ticaret, bilim ve sanatta atılım yaptığı Hollanda Altın Çağında yaşamıştır. "Işığın ve gölgelerin ressamı" olarak da anılır.


Hollandalı sanatçı Rembrandt van Rijn (1606-1669), sanatı aracılığıyla hikayeler anlatmakta çok başarılıydı. 17. yüzyılda Avrupa'da alışılageldiği gibi sık sık İncil'den sahneleri tasvir etti, ancak Rembrandt bu tanıdık hikayeleri yeni şekillerde tasvir etti. Hikaye anlatımında çok önemli olan ışık, boşluk ve atmosferi yaratmanın anahtarı olan çok çeşitli ton efektleri yaratmak için dağlama ve kuru nokta tekniklerinin olanaklarından yararlanan son derece yenilikçi bir

ressamdı.


Sanatçı hayatın keskin bir gözlemcisiydi ve kariyerinin çoğunu yaşadığı Amsterdam'ın hem evinde hem de sokaklarında geniş bir toplum yelpazesini inceledi. Rembrandt, karakter çalışmalarını İncil sahnelerini kişilikle doldurmak için kullandı - hayattan gözlemlenen duygu ve jestleri İncil'den sahnelerine dahil ederek tanıdık hikayeleri daha çağdaş bir şekilde gösterdi. Özenle anlatılar oluşturdu ve sahnelerini kendi deneyimlerinden gözlemlediği figürlerle doldurdu.


Her zaman bir hikayenin en iyi bilinen kısmını tasvir etmedi - bunun yerine doruktan hemen önce duygusal olarak yüklü anlara veya sessiz düşüncede figürleri gösteren içe dönük anlara odaklandı. Kalabalık kompozisyonlarda, bireysel figürleri dikkate değer bir tepki dizisinde tasvir etti. Rembrandt o kadar etkili bir hikaye anlatıcıydı ki, ölümünden 350 yıl sonra bile, İncil'den sahnelerindeki insan karakterini - insanın ilahi olanla karşılaşmasının korkusu, kederi, vahiy, dönüşümü ve vecdi - tanıyabilir ve onunla bağlantı kurabiliriz.


Günümüzde çok önemli bir konu olan hikayecilik konusunda Rembrandt'tan öğrenebileceklerimiz;


🎋 Yaşarken gözlem yapmaya devam etmek

🎋 Hikayenin geçtiği ortamı tasvir etmek

🎋 Hikayedeki kahramanların duygularını aktarabilmek

🎋 Hikayelerindeki kahramanların kişisel özelliklerine gözlemlerimizdeki bulguları kullanarak eklemeler yapmak

🎋 Sıradan bir konuyu farklı bir perspektif ile sunabilmek

🎋 Dinleyiciye heyecan ve meraka iten kontrast/beklenmedik değişikleri hikayeye eklemek

🎋 En önemli mesajı vermeden önce söylenenlerin yorumlanması ve içselleştirilmesi için düşündürücü boşluklar bırakmak


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page