top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Rollo May; Yaratma Cesareti

Rollo May, psikoloji, psikoterapi, felsefe ve sanatla yakın ilişkisinden ötürü, yaratıcılık konusunu ilginç bir perspektiften inceleyen bir psikologdur. Varoluşçu felsefenin yanı sıra hümanist psikolojinin de önemli isimlerinden biri olarak bilinir.


1975 yılında yazdığı yaratma cesareti kitabıyla, tüm varoluşçular gibi o da kaygı olgusuna büyük önem vererek, değişimin kaygının içine gömülerek varılacak bir yaratıcılık düzeyinde gerçekleşeceğini vurguluyor. Geçiş dönemi psikolojisinin tüm olumsuzluğunu, yaratıcılığın zorunluluğu adına kutlayan May, "yeni olan"ın her yerde fışkırdığı bir dünyada, insanın bilinçdışı kaynaklara güvenmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de yeni bir cesaret biçiminin bireyde yaratılmasına önemli katkılarda bulunuyor.


Bu kitabın, kişiye kendi kaynaklarından yararlanmakta ve günümüzdeki ahlaksal çözülmenin çöküntüsü altında kalmadan yeni bir yaşam kurmakta düşünsel destek sağladığına inananlardanım.


Yeni yılda hepimizin yaratıcılık ve cesaretle yeni olana yönelirken bilinçdışı kaynaklarımıza daha çok güvenebilmemizi dilerim.


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page