top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Psikolojik Dayanıklılık Öğrenilebilir Bir Özelliktir

Güncelleme tarihi: 23 Oca

🏃‍♂️Usain Bolt'u gelmiş geçmiş en iyi atlet olması mı yoksa son derece naif bir insan olması mı sizce onu daha çok hatırlanır kılmakta.? 🎭Belli bir konuda sıra dışı bir performans göstermek üzere odaklanmışken bile çevremizde olan insanlarla bağ kurmak, teması önemsemek günümüz yaşamında çok zor karşılaştığımız şeyler. 


👉İnsanların giderek daha fazla hassaslaşması ruh sağlığını etkileyen dinamiklerin daha dikkatlice ele alınmasını gerektirmekte. Bunu başarmanın en önemli yolu da psikolojik dayanıklılığı etkileyen faktörleri incelemekten geçmekte. Problem kaçınılmaz ise problemli durumlardan güçlenmiş olarak çıkmak önemli. https://lnkd.in/dcX3wUu7


🔎Psikolojik dayanıklılık çözüm odaklı baş etme ve problemi kontrol altında tutmaya yönelik tutumları içermekte. Psikolojik dayanıklılık öğrenilebilir bir özelliktir ve bunu sağlayabilmek için bu özelliği güçlendiren iyimserlik ve özgeci davranışı da bilmek gerekir.


🌿İyimserlik, yaşamın bütün alanlarına genellenen ve değişmez bir biçimde sürdürülen olumlu bakış açısı olarak bireyin geleceğine dair olumlu inançlarıdır. İyimserlik en kötü koşullarda bile olumlu bakış açısı ve olumlu beklentiler geliştirmeyi sağlar.


🍁Özgecilik başkalarına yardım etmenin sağladığı memnuniyet duygusu dışında karşılık beklemeden gönüllü olarak iyilik yapmaktır. Özgecilik bir anlamda başkalarının sorunlarına karşı hissedilen empati duygusunun davranışsal yönüdür. Bu açıdan pek çok sosyal davranışı da içinde barındırmaktadır. Özgeci davranışta esas olan başkasının yararına hareket etme ve kendi çıkarından çok başkasının yararını düşünmektir. Özgecilik beklentisiz iş yapmaktır. Bu çıkarsız davranış kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. 


🚩Hem bireysel ruh sağlığımız hem toplumsal gelişimimiz için özgeci davranışların ülkemde sadece büyük afet ve felaketler sırasında değil günlük yaşamımızın da bir parçası olmasını diliyorum. Yaşadığımız güçlükleri birbirimize daha iyi kenetlenerek birbirimiz için daha çok şey yaparak aşacağımızı düşünüyorum.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page