top of page
  • Yazarın fotoğrafıVolkan Mirzalı

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Güncelleme tarihi: 15 Kas 2023

🗿Mark Manson esprili bir dille anlattığı savlarını akademik araştırmalarla destekliyor. "Hayatımızı düzeltmenin yolu limonlarla limonata yapmak değil, midemizi limona dayanıklı hale getirmektir," diyor. Insanlar kusurlu ve sınırlıdır. "Herkes olağanüstü olamaz, toplumda kazananlar ve kaybedenler vardır, olup bitenlerin hepsi sizin suçunuz değildir ve hayat hakkaniyetli de değildir." diye de ekliyor


✨Manson bizi sınırlarımızı öğrenmeye ve onları kabul etmeye davet ediyor. Bunun güçlenmenin gerçek kaynağı olduğunu söylüyor. Kitaptaki önemli bölümler şu şekilde özetlenebilir;


1-Mutluluk Sorunları Çözmekten Gelir

Sorunlar asla durmaz; yalnızca artar veya değişir. Mutlu olmak için çözecek bir şeye ihtiyacımız var. Mutluluk bu nedenle bir eylem biçimidir. Mutluluk sürekli devam eden bir çalışmadır çünkü sorunları çözmek sürekli devam eden bir çalışmadır.

2- Her Şeyde Yanlışız

Yeni bir şey öğrendiğimizde "yanlış"tan "doğruya" gitmek yerine "yanlış"tan "biraz daha az yanlışa" gideriz. Büyüme sonsuz kez tekrarlanan bir döngüdür. Yanılmaktan korkmayın, hatta bundan keyif alın çünkü ancak o zaman yeni bir şey öğrenmek üzeresiniz.

3-Başarısızlık ve Acı İleriye Giden Yoldur

Yalnızca başarısız olmaya hazır olduğumuz bir konuda gerçekten başarılı olabiliriz. Başarısız olmayı istemiyorsak, başarılı olmayı da istemiyoruz. Acı büyümenin ayrılmaz bir parçasıdır, Kendini keşfetmek acı verici bir süreçtir. Acıyı inkar etmek kendi potansiyelimizi inkar etmektir.


4- Seçimler Size Aittir

Sorun şu ki, herkesi ve her şeyi her zaman umursamak, zihinsel sağlığınız için iyi değildir. İyi bir yaşamın anahtarı seçimlerinize yüksek değer vermektir, onları bu kadar kolay dağıtmayın. Hayatınızda gerçekten önemli olan şeyleri aklınızdan çıkarmayın

5- Olumsuz Deneyimi Kabul Etmeliyiz

Daha olumlu bir deneyim arzusunun kendisi olumsuz bir deneyimdir. Paradoksal olarak, kişinin olumsuz deneyimini kabul etmesi de olumlu bir deneyimdir. Yaşam deneyiminizi harika ve muhteşem olarak kabul etmek, mutluluğunuz için yapabileceğiniz en büyük şeydir.


6-Çatışmalar Normaldir

Bir ilişkinin sağlıklı olması için her iki tarafın da hem hayır demeye hem de hayır duymaya istekli ve muktedir olması gerekir. Bu olumsuzlama olmadan, ara sıra reddedilme olmadan, sınırlar yıkılır ve bir kişinin sorunları ve değerleri diğerlerine baskın hale gelir. O halde çatışma sadece normal değildir; sağlıklı bir ilişkinin sürdürülmesi için kesinlikle gereklidir.


7-Büyüklük Kabullenmeden Gelir

Bir konuda gerçekten olağanüstü hale gelen nadir insanlar, bunu olağanüstü olduklarına inandıkları için yapmazlar. Tam tersine, gelişmeye takıntılı oldukları için muhteşem oluyorlar. Zaten mükemmel olmadıklarını, vasat olduklarını ve çok daha iyi olabileceklerini anladıkları için bir konuda mükemmel hale gelir insanlar.


8- Mücadelelerinizi Seçin

Biz sadece sonuca aşığız, bizi sonuca götüren sürece değil. Süreci yaşamadan sonuca ulaşamayız. Başarınızı belirleyen şey "Neyden keyif almak istiyorsunuz?" değil, "Hangi acıya katlanmak istiyorsun?" dur. Kim olduğunuz, ne için mücadele etmeye istekli olduğunuzla tanımlanır.

65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page